Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 19 °C pogoda dziś
JUTRO: 21 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Ministerstwo podało dane ws. bezrobocia. Największy spadek odnotowano na Warmii i Mazurach

Rekordowy spadek bezrobocia w maju na Warmii i Mazurach – podał resort rodziny, pracy i polityki społecznej.

Stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła w maju 5,4 procent i była niższa niż w kwietniu o 0,2 punktu procentowego – poinformowała minister Bożena Borys-Szopa. Szefowa resortu rodziny, pracy i polityki społecznej zwróciła uwagę, że począwszy od 1991 roku, nigdy wskaźnik bezrobocia nie był tak niski.

Liczba bezrobotnych w końcu maja wyniosła 907 tysięcy 100 osób i w porównaniu z majem ubiegłego roku była niższa o 95 tysięcy osób. Minister Bożena Borys-Szopa wyjaśniła, że spadek liczby bezrobotnych odnotowano we wszystkich województwach, jednak najsilniejszy w warmińsko-mazurskim – o 5,8 procent i zachodniopomorskim – o 4 procent.

Według minister o obniżeniu bezrobocia zadecydował spadek nowych rejestracji bezrobotnych oraz przyspieszenie prac sezonowych z uwagi na sprzyjające warunki atmosferyczne. Dotyczy to przede wszystkim takich branż jak budownictwo, rolnictwo, ogrodnictwo i leśnictwo.

Wiceminister resortu Stanisław Szwed powołując się na dane EUROSTAT-u zwrócił uwagę, że Polska z bezrobociem 3,7 procent wypada też bardzo dobrze na tle innych krajów europejskich. Dodał, że do resortu trafia wiele pytań od pracodawców poszukujących pracowników.

 

Autor: B. Gajlewska/PAP
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w bezrobocie, spadek, stopa bezrobocia, Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej
Ministerstwo podaje: bezrobocie w kraju wynosi 5,6 %. Największy spadek odnotowano na Warmii i Mazurach

Stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła w kwietniu 5,6 % - wynika z szacunku Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej. Największy spadek zjawiska odnotowano na Warmii i Mazurach....

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV