Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 10 °C pogoda dziś
JUTRO: 18 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Ministerstwo ogłasza przetarg na budowę kanału przez Mierzeję Wiślaną

Fot. Ł. Sadlak

Resort gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej ogłosił przetarg na budowę kanału przez Mierzeję Wiślaną. Poinformował o tym szef resortu Marek Gróbarczyk.

Kanał żeglugowy Nowy Świat na Mierzei Wiślanej to projekt połączenia drogą morską Zalewu Wiślanego z Zatoką Gdańską w obrębie terytorium Polski. Ma skrócić, pogłębić i uprościć morski szlak na Bałtyk. Kanał skróci dotychczasową drogę przez Cieśninę Piławską na Morze Bałtyckie o około 100 km i uniezależni żeglugę od Rosji.

Kanał żeglugowy ma doprowadzić także do zniesienia istniejących barier infrastrukturalnych, które ograniczają rozwój północno-wschodniej części Polski. Według resortu jego realizacja będzie również gwarancją swobodnej żeglugi statków.

Inwestycja ma kosztować około 880 mln zł; będzie finansowana w całości z budżetu państwa. Według rządu przekop Mierzei Wiślanej to inwestycja kluczowa, która ma ożywić gospodarczo Warmię i Mazury, a jednocześnie projekt ten realizowany jest pod kątem bezpieczeństwa państwa.

Według proponowanych rozwiązań, kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną będzie miał 1,3 km długości i 5 metrów głębokości. Ma umożliwić wpływanie do portu w Elblągu jednostek o parametrach morskich, tj. zanurzeniu do 4 m, długości 100 m, szerokości 20 m.

 

Autor: J. Golon/PAP
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w przekop, przetarg, Mierzeja Wiślana, kanał żeglugowy
Leśnicy ostrzegają przed wchodzeniem na teren przyszłego przekopu w Nowym Świecie na Mierzei Wiślanej

Miejsce, w którym powstanie kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną wciąż jest w administracji Nadleśnictwa Elbląg. Nadal jest tam las, dlatego wiele zadań należy do nas. Dopiero...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV