Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 26 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Minister zdrowia: program darmowych leków dla seniorów 65+ i dzieci możliwy od września

Program darmowych leków dla osób powyżej 65. roku życia oraz dzieci i młodzieży do 18. roku życia być może zostanie wprowadzony we wrześniu – powiedział w czwartek minister zdrowia Adam Niedzielski. Wyjaśnił, że plan jest taki, aby darmowe dla nich były wszystkie leki refundowane.

Adam Niedzielski był pytany w czwartek rano w RMF FM o zapowiedziany przez prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego program darmowych leków dla osób po 65. roku życia i przed 18. rokiem życia. Szef MZ przypomniał, że obecnie taki program obejmuje osoby powyżej 75 lat.

Zapytany, kiedy wejdzie w życie rozszerzony program, Niedzielski odparł, że pierwsze przymiarki mówiły o roku 2024.

Ale przygotowujemy rozwiązania legislacyjne, które będą jeszcze przyjęte w czerwcu i wtedy tak naprawdę zadecydujemy, czy ten program być może będzie dostępny już od września

– poinformował minister zdrowia.

Jak przypomniał, grupa wiekowa objęta programem jest określona w ustawie, więc o zmianach w tej kwestii decyduje Sejm. Szef MZ decyduje zaś o zakresie darmowych leków.

Niedzielski wyjaśnił, że nie wszystkie leki będą darmowe. Jak tłumaczył, żeby lek wszedł do systemu refundacyjnego – więc, aby państwo do niego dopłacało, a w programie był za darmo – najpierw musi przejść ocenę skuteczności technologii lekowej.

Dodał, że obecnie programem dla osób powyżej 75. roku życia objętych jest 2057 leków, a w systemie refundacyjnym obecnie jest ponad 4100 leków. Minister zaznaczył, że plan jest taki, aby „pełną listę refundowanych leków dać darmową”.

Autor: A. Ziemska (PAP)
Redakcja: A. Niebojewska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w młodzież, senior, ministerstwo zdrowia, Adam Niedzielki
Minister Maląg: wypłata „czternastek” najprawdopodobniej na przełomie sierpnia i września

Najprawdopodobniej czternasta emerytura zostanie wypłacona na przełomie sierpnia i września, podobnie jak w ubiegłym roku - powiedziała minister rodziny Marlena Maląg. Dodała, że decyzję co do...

Zamknij
RadioOlsztynTV