Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 17 °C pogoda dziś
JUTRO: 14 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Minister Zbigniew Babalski o obrocie ziemią

Wiceminister rolnictwa Zbigniew Babalski. Fot. Łukasz Węglewski

Wiceminister rolnictwa Zbigniew Babalski i warmińsko-mazurski poseł PiS powiedział, że ustawa o obrocie ziemią rolną spełnia postulaty rolników.

Wiceminister zastąpił szefa resortu Krzysztofa Jurgiela, przebywającego w Brukseli, na specjalnym posiedzeniu rządu, podsumowującym pół roku jego pracy. Zbigniew Babalski podkreślił, że ustawa ma służyć rodzinnym gospodarstwom rolnym. Nie hamuje ona obrotu ziemią, ale poddaje go pod kontrolę, wprowadzając dzierżawę ziemi na 15 i 8 lat.

00:00 / 00:00

W tym roku ma zostać wydzierżawionych rolnikom około stu tysięcy hektarów ziemi.

Wiceminister rolnictwa przyznał, że sytuacja na rynku trzody chlewnej i owoców miękkich jest trudna. Przyczyniły się do tego – według niego – między innymi zaniechania poprzednich rządów. Zbigniew Babalski podkreślił, że minister Jurgiel stara się u władz Unii Europejskiej o rekompensaty dla polskich rolników. Na mocy decyzji rządu, do końca czerwca trafi do rolników 245 milionów złotych na wsparcie rynku mleka i trzody chlewnej.

Zbigniew Babalski dodał, że ministerstwo dąży do stworzenia jednolitego systemu inspekcji żywności. Chce też połączyć agencje rządowe, działające w sektorze rolnym.

 

(iar/bsc)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w ustawa, wieś, rolnictwo, Ziemia, gospodarstwo, rolnik, Zbigniew Babalski
Smaki wsi w Karolewie

Owijoki starobrzeskie, parzybroda, policzki wołowe i cakla w miodzie z hałuskami - to niektóre z potraw przygotowanych na Ogólnopolski Konkurs Kulinarny "Smaki Wsi". Jego rozstrzygnięcie odbędzie...

Zamknij
RadioOlsztynTV