Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 26 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Minister Robert Telus: rolnicy są przyzwyczajeni do tego, by na własny użytek trzymać kilka świń

Fot. MRiRW

Uproszczone są zasady chowu świń na własny użytek. Na antenie Radia Olsztyn o nowych, działających od 10 maja przepisach, mówił minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus.

Oczywiście, że jeszcze nie udało nam się zwalczyć całkowicie choroby ASF. Polscy rolnicy są jednak przyzwyczajeni do tego, żeby na własny użytek trzymać kilka świń. Wprowadziliśmy rozporządzenie, które pozwala na to, by każdy rolnik w Polsce mógł wrócić do tej naszej tradycji

– mówił minister Robert Telus.

Posłuchaj rozmowy Marka Lewińskiego

00:00 / 00:00

Jak przekazał resort rolnictwa, zgodnie z rozporządzeniem nie będzie już konieczności sporządzenia przez posiadaczy zwierząt spisu posiadanych świń z podziałem na prosięta, warchlaki, tuczniki, lochy, loszki, knury i knurki ani bieżącego aktualizowania tego spisu. Odstąpiono także od obowiązku prowadzenia rejestru wjeżdżających na teren gospodarstwa środków transportu do przewozu świń, paszy lub produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego oraz rejestru wejść osób do pomieszczeń, w których są utrzymywane świnie. Nie będzie także konieczności stosowania się do nakazu wykonywania w danym gospodarstwie czynności związanych z obsługą świń wyłącznie przez osoby, które wykonują te czynności tylko w danym gospodarstwie.

Ponadto – jak wskazało MRiRW – odstąpiono od obowiązku stosowania przed obsługą świń środków higieny niezbędnych do ograniczenia ryzyka szerzenia się afrykańskiego pomoru świń (ASF), w tym: mycia i odkażania rąk, oczyszczania i odkażania obuwia, bieżącego oczyszczania i odkażania narzędzi oraz sprzętów wykorzystywanych do obsługi świń. Nie będzie też wymagane uniemożliwienie osobom postronnym wchodzenia do budynków, w których są utrzymywane świnie ani monitorowanie i zwalczanie gryzoni.

W przypadku gospodarstw zlokalizowanych na obszarach objętych ograniczeniami w związku z występowaniem ASF i utrzymujących świnie wyłącznie w celu produkcji mięsa na użytek własny, nie będzie obowiązku wykładania mat dezynfekcyjnych przed wejściami i wyjściami do gospodarstwa, a także przed wjazdami i wyjazdami z takich gospodarstw – dodało ministerstwo.

Wprowadzono również zmiany w kwestii wykonywania badania laboratoryjnego w kierunku ASF w gospodarstwach zlokalizowanych na obszarach objętych ograniczeniami, wykonywanych przy uboju świń na użytek własny. Badanie to dla wszystkich obszarów objętych ograniczeniami będzie wykonywane tylko w przypadku podejrzenia ASF. Decyzja dotycząca konieczności wykonania takiego badania pozostanie w gestii organów Inspekcji Weterynaryjnej.

Obniżone wymagania będą dotyczyć chowu świń na własny użytek, tj. na własne potrzeby, z tym że na obszarach wolnych od ASF będzie możliwe przemieszczenie świń pomiędzy gospodarstwami, w których utrzymuje się świnie wyłącznie w celu produkcji mięsa na użytek własny, jeżeli gospodarstwa te są położone na terenie tej samej gminy lub sąsiedniej gminy.

Jak podawano na etapie prac projektowych, rozporządzenie ma wejść w życie z dniem następującym po jego ogłoszeniu.

Autor: M. Lewiński / PAP
Redakcja: K. Ośko

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Robert Telus
Zmiany w ustawie o zwalczaniu ASF. Nowelizacja ułatwi sprzedaż mięsa wieprzowego

Rządowy projekt nowelizacji specjalnej ustawy o zwalczaniu skutków ASF został skierowany do drugiego czytania w Sejmie. Podczas sejmowej komisji rolnictwa odbyło się pierwsze czytanie noweli. Za...

Zamknij
RadioOlsztynTV