Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 8 °C pogoda dziś
JUTRO: 12 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Mimo wielu wpadek prowadzili nielegalny biznes tytoniowy

Do Sądu Okręgowego w Płocku wpłynął akt oskarżenia przeciwko zorganizowanej grupie przestępczej, zajmującej się handlem nielegalnymi papierosami. To finał śledztwa prowadzonego od 2017 roku przez funkcjonariuszy z Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Mławie.

Rozbita grupa również sprowadzała, przygotowywała i sprzedawała krajankę tytoniową. Ponadto handlowała papierosami z podrobionymi znakami towarowymi różnych marek. Przywódcy grupy grozi nawet 10 lat pozbawienia wolności.

Zamieszanych w nielegalny proceder było 5 mężczyzn i 4 kobiety, mieszkańcy powiatu: działdowskiego, kętrzyńskiego, gryfińskiego, mławskiego oraz zgierskiego.

Szereg wpadek nie powstrzymał grupy

Pierwsze osoby wpadły na gorącym uczynku podczas rozładunku nielegalnych papierosów w maju 2017 roku, w powiecie mławskim. Wówczas zabezpieczono towary akcyzowe o wartości pół miliona złotych. Członkowie grupy stracili towar i usłyszeli zarzuty. Mimo to, kilka dni później lider szajki wraz z jedną z kobiet przewoził prawie 300 kg krajanki tytoniowej. Tym razem zostali zatrzymani na drodze krajowej nr 60 w powiecie płockim.

Kolejni członkowie zostali zatrzymani miesiąc później w powiecie mławskim. Kierujący autem mężczyzna miał w aucie ponad 120 kg krajanki tytoniowej. W lipcu 2017 roku, funkcjonariusze Straży Granicznej przyłapali następne osoby – tym razem podczas odbioru towaru z podrobionymi znakami towarowymi w powiecie kętrzyńskim. W trakcie wszystkich działań, zarówno kontroli drogowych, jak i przeszukania ich mieszkań, zabezpieczono papierosy i krajankę o szacunkowej wartości prawie 900 tysięcy złotych Ponadto zdeponowano maszyny do nabijania gilz, urządzenie do produkcji wyrobów tytoniowych, wagi oraz podrobione opakowania papierosów znanych marek.

Prawie 2,8 miliona złotych straty Skarbu Państwa

Grupa przestępcza, w okresie od marca do lipca 2017 roku, wprowadziła do obrotu prawie 1 310 tysięcy sztuk papierosów bez akcyzy i blisko 1 400 kg krajanki tytoniowej. Narazili tym Skarb Państwa na straty prawie 2,8 mln zł.

Dwóch mężczyzn w wieku 38 i 47 lat i dwie kobiety (40 i 62) lata staną przed sądem za nabywanie, przechowywanie oraz wprowadzanie do obrotu nielegalnych papierosów. Za co grozi im wysoka kara grzywny. Natomiast 42- i 62-letni mężczyźni oraz dwie kobiety w wieku 31 i 41 lat odpowiedzą za udział w zorganizowanej grupie przestępczej. Grozi im od 3 miesięcy do 5 lat więzienia. 44-letniemu liderowi nielegalnego interesu grozi nawet do 10 lat pozbawienia wolności.

Fot. W-MOSG

Fot. W-MOSG

Fot. W-MOSG

Fot. W-MOSG

Fot. W-MOSG

Fot. W-MOSG

Redakcja: K. Ośko

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w straż graniczna, tytoń, video
Pierwszy zwiastun filmu o polskim bokserze z Auschwitz

Biografia Tadeusza „Teddy’ego” Pietrzykowskiego, który walczył na ringu w niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady Auschwitz-Birkenau, to historia godna Oscara. Z uwagi na pandemię premiera filmu...

Zamknij
RadioOlsztynTV