Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 16 °C pogoda dziś
JUTRO: 19 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Mieszkańcy wybiorą przeprawę nad Jeziorem Mikołajskim

Wioska żeglarska w Mikołajkach po zmierzchu, fot. M. Bojarowicz

Mieszkańcy Mikołajek wskażą, jak ma wyglądać piesza przeprawa nad przesmykiem, gdzie łączą się dwa mazurskie jeziora: Mikołajskie i Tałty.

Przeprawa zastąpi wybudowaną ponad 40 lat temu kładkę, której stan techniczny jest zły, a latem zagraża jednostkom pływającym.

Jak poinformował burmistrz Mikołajek Piotr Jakubowski, kładka piesza o długości 200 metrów była wybudowana nad akwenami w latach 70. zeszłego wieku.

Stan techniczny kładki był już latem na tyle zły, że kawałki betonowej konstrukcji spadały do jeziora, zagrażając przepływającym statkom czy żaglówkom. Ekspertyzy wykazały, że przeprawa może być wyremontowana, ale samorząd podjął się budowy nowej(…)

Samorząd zdecydował, że przed budową nowej przeprawy zapyta mieszkańców, jak ma wyglądać most. Na stronie internetowej pokazano dwie koncepcje architektoniczne. Jedna nawiązuje do wyglądu żagla – pylon łączy się z przeprawą za pomocą lin, most ma podporę w wodzie.

jedna z koncepcji pieszej kładki w Mikołajkach

Drugi koncepcja zakłada, że przeprawa w całości znajduje się nad wodą i umocowana będzie na przyczółkach.

druga z koncepcji pieszej kładki w Mikołajkach

Jak podkreślił burmistrz Mikołajek, w sondzie umieszczonej na stronie internetowej urzędu miasta i gminy mieszkańcy mogą zagłosować, która koncepcja architektoniczna bardziej im się podoba. Ich głos będzie brany pod uwagę przy realizacji inwestycji. Jak dodał Piotr Jakubowski, wkrótce powstanie projekt techniczny i rozpocznie się budowa przeprawy.

Budowa ma kosztować 7 milionów złotych, gmina będzie chciała zrealizować inwestycję z Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia-Mazury. (pap/wch/bsc)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w mikołajki, Jezioro Mikołajskie, Kładka
Mikołajki budują tanie mieszkania dla młodych

W gminie Mikołajki powstaną kolejne mieszkania dla osób, których nie stać na zaciągnięcie kredytu w banku. Jak informują samorządowcy, zainteresowanie jest tak duże, że najprawdopodobniej powstaną...

Zamknij
RadioOlsztynTV