Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 14 °C pogoda dziś
JUTRO: 15 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Mieszkańcy Warmii i Mazur w grupie osób objętych programem profilaktyki udaru mózgu

fot. fotolia.com

Sześć tysięcy mieszkańców województw: podlaskiego, warmińsko-mazurskiego i mazowieckiego ma skorzystać z programu profilaktyki udaru mózgu, który będzie realizowany przez Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Białymstoku wraz z lekarzami rodzinnymi z Porozumienia Zielonogórskiego.

Program ma trwać trzy lata, będą nim objęte osoby w wieku 40-65 lat.

Pieniądze na program – 1,5 mln zł – pochodzą z ministerstwa zdrowia, podpisano już umowę w tej sprawie – poinformowała rzeczniczka Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku Katarzyna Malinowska-Olczyk.

Głównym celem ma być szybsza i lepsza wykrywalność problemów zdrowotnych, mogących skutkować udarem mózgu. Nie mniej ważne jest propagowanie wiedzy o udarach, czy informowanie  jak np. niewłaściwy tryb życia może wpływać na ryzyko udaru. Pacjenci, u których wystąpi kilka czynników ryzyka, będą szczegółowo badani i diagnozowani – poinformował kierownik Kliniki Neurologii z oddziałem udarowym w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Białymstoku, dr hab. Jan Kochanowicz.

W drugim kwartale zaczną się szkolenia dla 60 lekarzy rodzinnych oraz pielęgniarek o udarze,to pozwoli na stworzenie  zespołów, które będą mogły informować i edukować pacjentów.

Plan zakłada, by lekarze edukowali społeczeństwo – przy okazji wykonując podstawowe badania takie jak np. pomiar ciśnienia tętniczego krwi czy cukru we krwi – na lokalnych festynach w regionie, które gromadzą wiele osób. Te osoby, które będą wymagały bardziej szczegółowej diagnostyki, będą kierowane na badania w Klinice Neurologii.

Dr hab. Jan Kochanowicz podkreśla, że na niektóre czynniki ryzyka udaru, takie jak np. wiek czy obciążenia genetyczne nie mamy wpływu, ale możemy minimalizować prawdopodobieństwo wystąpienia udaru, prowadząc np. aktywny tryb życia, nie palić papierosów, nie nadużywać alkoholu, właściwie się odżywiać, systematycznie przyjmować leki, gdy np. mamy nadciśnienie, czy schudnąć, gdy zmagamy się z nadwagą, zwłaszcza z otyłością.

W Podlaskiem i Warmińsko-Mazurskiem z powodu chorób naczyniowych mózgu, rocznie jest leczonych ok. czterech tys. chorych, na Mazowszu to 16 tys.

70 proc. pacjentów po udarach nie odzyskuje sprawności, a udar jest główną przyczyną albo śmierci pacjentów, albo główną przyczyną ich niepełnosprawności.

Autor: I. Próchnicka (PAP)
Redakcja: A. Podbielska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w profilaktyka, pacjenci
Wojewódzka komisja do spraw orzekania o zdarzeniach medycznych rozpoczęła nową kadencję

Czy doszło do błędu lekarskiego? Wojewódzka komisja do spraw orzekania o zdarzeniach medycznych jest tym gremium, które na takie pytania odpowiada setki razy w ciągu roku....

Zamknij
RadioOlsztynTV