Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 8 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Mieszkańcy Warmii i Mazur oddali hołd Żołnierzom Wyklętym. Zobacz zdjęcia

Apele, wystawy i prelekcje – tak większość miast województwa warmińsko-mazurskiego obchodziła Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Olsztyn

Sylwetki niektórych Żołnierzy Niezłomnych działających na Warmii i Mazurach można poznać dzięki wystawie otwartej w Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie przez Instytut Pamięci Narodowej.

Są to biogramy zarówno żołnierzy Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, Wileńskiego Okręgu Armii Krajowej, Narodowego Zjednoczenia Wojskowego, jak i organizacji związanych z ruchem oporu Armii Krajowej. Znajdują się biogramy takich osób jak Danuty Siedzikówny „Inki”, Henryka Wieliczki „Lufy”, ale i osoby mniej znane jak m.in ojca Krzysztofa Klenczona

– powiedział dr hab. Karol Sacewicz, naczelnik delegatury IPN

Miłomłyn

Wojewódzkie obchody odbyły się w Miłomłynie. W południe w kościele pod wezwaniem św. Bartłomieja odprawiona została msza święta w intencji Ojczyzny. Po nabożeństwie goście i pododdziały wojskowe przeszły pod pomnik Danuty Siedzikówny „Inki”. Na placu przy Zaułku Nadleśnym przygotowano część oficjalną z okolicznościowymi przemówieniami, apelem pamięci i salwą honorową.

Sanitariuszka oddała hołd sanitariuszce. W uroczystościach pod pomnikiem Danuty Siedzikówny „Inki” uczestniczyła Jadwiga Łubniewska pseudonim „Jagoda”. Ona także była sanitariuszką 5. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej. Choć obie służyły żołnierzom „Łupaszki” i przez chwilę mieszkały nawet w tym samym mieście Miłomłynie, to nigdy się nie poznały. Jadwiga Łubniewska podkreślała, że nikt z „Niezłomnych” nie bał się oddać życia za Ojczyznę.

Uroczystości wojewódzkie odbyły się w Miłomłynie, gdyż tam niedawno odsłonięto pomnik Danuty Siedzikówny „Inki”, sanitariuszki AK, który mając niespełna 18 lat oddała życie za Polskę, w obronie najważniejszych wartości dla każdego narodu. Poświęciła się, żebyśmy dziś mogli żyć w wolnym kraju. „Inka” była związana z Miłomłynem, pracowała tam w nadleśnictwie

– powiedział Radiu Olsztyn wojewoda Artur Chojecki.

Posłuchaj relacji Marka Lewińskiego

Elbląg

W Elblągu centralne obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych odbyły się pod pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego. Na skwerze Rotmistrza Pileckiego wojewoda warmińsko – mazurski Sławomir Sadowski przypomniał jak ważną rolę w historii Polski odegrali żołnierze niezłomni.

Posłuchaj relacji Aneta Puzdrowska

Obchody poświęcone żołnierzom niezłomnym kontynuowane będą w niedzielę. W parku miejskim Bażantarnia odbędzie się bieg tropem wilczym. Ponadto w Elblągu rondo u zbiegu ulic Kościuszki i Agrykola nosi nazwę Żołnierzy Wyklętych.

Ełk

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych uczcili mieszkańcy Ełku. Uroczystość odbyła się przy kamienicy na ul. Wojska Polskiego 1. W latach 1954-1956 mieściła się tu siedziba Urzędu Bezpieczeństwa.

Jak mówi Rafał Żytyniec z Muzeum Historycznego w Ełku, to miejsce szczególne, ponieważ w tym budynku przetrzymywano wiele osób i bito. Są przekazy, które mówią, że wykonywano tu również wyroki śmierci.

Pod tablicą pamiątkową kwiaty złożyli przedstawiciele samorządu, służb mundurowych, związków zawodowych oraz uczniowie.

Część miast regionu Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych będzie świętować także 3 i 4 marca

Zobacz program uroczystości na Warmii i Mazurach

 

Autor: M.Lewiński/A.Puzdrowska/M.Zbrożek
Redakcja: BSChromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w żołnierze wyklęci, Żołnierze Niezłomni
Elbląg uczcił pamięć Żołnierzy Wyklętych

W Elblągu centralne obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych odbyły się pod pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego. Na skwerze Rotmistrza Pileckiego wicewojewoda warmińsko - mazurski Sławomir Sadowski...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV