Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 16 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Mieszkańcy Pisza i Jezioran (ponownie) pójdą do urn

Fot. Łukasz Węglewski

22 marca odbędą się ponowne wybory do rad miejskich w Piszu i Jezioranach. Odpowiednie rozporządzenie w sprawie terminu wydał wojewoda.

Z dniem ogłoszenia zarządzenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Warmińsko-Mazurskiego wygasł mandat radnej z Pisza Lidii Bednarek, wybranej w okręgu wyborczym nr 8 w wyborach z 16 listopada zeszłego roku.

12 lutego 2015 roku uprawomocniło się postanowienie Sądu Okręgowego w Olsztynie po tym, jak Komitet Wyborczy Wyborców My Piszanie złożył protest w związku z nieprawidłowościami w przebiegu głosowania. Okazało się że 14 kart do głosowania w okręgu wyborczym nr 8 pochodziło z okręgu wyborczego nr 7. Zaledwie 1 głosem przewagi mandat zdobyła Lilla Bednarek z KWW Porozumienie Społeczne Jana Alickiego, pokonując Krzysztofa Nadolnego z KWW My Piszanie.

22 marca odbędą się również ponowne wybory w Jezioranach. Mieszkańcy wybiorą dwóch radnych. W tym przypadku chodziło o mylnie sporządzone spisy wyborców. Wyborcy z jednego okręgu zostali przypisani błędnie do drugiego i na odwrót.

Fot. Łukasz Węglewski

Na uprawomocnienie się wyroku czeka również Orzysz. Po rozpatrzeniu protestu wyborczego, Sąd Okręgowy w Olsztynie zdecydował o wygaszeniu mandatu radnej Anny Pilarczyk i nakazał powtórzenie losowania do tamtejszej Rady Miejskiej w okręgu nr 2.

Sytuacja w Orzyszu była nietypowa, bo dwóch kandydatów na radnych – Anna Pilarczyk i Maciej Kosiorek – uzyskało taką samą liczbę głosów i wówczas o tym, kto będzie reprezentował wyborców, zdecydowało losowanie. Skarżący wnosił, że przed losowaniem nie został powiadomiony pełnomocnik komitetu wyborczego oraz, że samo losowanie było przeprowadzone przez organ do tego nieuprawniony, czyli przez obwodową komisję, a nie jak powinno być – przez miejską komisję wyborczą.

(kan/łw)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w samorząd, wybory, Pisz, Jeziorany, głosowanie
Placówkami w Piszu pokierują nowi dyrektorzy

Burmistrz Pisza powołał nowych dyrektorów Muzeum Ziemi Piskiej i Miejsko-Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Szefową muzeum została Aneta Karwowska, absolwentka studiów doktoranckich na Wydziale Nauk Społecznych...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV