Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 22 °C pogoda dziś
JUTRO: 21 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Mierzeja Wiślana zostanie przekopana w Nowym Świecie. W Tolkmicku obradowała sejmowa komisja gospodarki morskiej

Najlepszą lokalizacją na budowę kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną jest Nowy Świat. Źródło Urząd Morski w Gdyni

Przekop przez Mierzeję Wiślaną zostanie zrealizowany w miejscowości Nowy Świat – poinformował minister gospodarki morskiej. Marek Gróbarczyk przyjechał do Elbląga oraz do Tolkmicka, gdzie uczestniczył w specjalnym wyjazdowym posiedzeniu sejmowej komisji gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej.

Jak podkreślał minister po szczegółowych analizach najlepiej wypadł Nowy Świat. W tym miejscu Mierzeja Wiślana jest najwęższa.

00:00 / 00:00

Marek Gróbarczyk zapewnił, że inwestycja nie jest zakłócona, a prace przebiegają zgodnie z planem. Dodał, że budowa kanału jest jednym z priorytetów rządu i ma zapewnione finansowanie na poziomie 880 milionów złotych.

Pod uwagę brano też Piaski i Skowronki, w których kanał przez Mierzeję Wiślaną mógłby być krótszy. Jednak te propozycje zostały odrzucone po analizach przeprowadzonych przez Urząd Morski w Gdyni. Ważnym powodem była odległość między kanałem a portem w Elblągu – najmniejsza jest w przypadku Nowego Świata.

Jak wyjaśnia wicedyrektorka Urzędu Morskiego w Gdyni Anna Stelmaszyk-Świerczyńska, Piaski i Skowronki zostały odrzucone także z kilku innych powodów.

Z uwagi na największe zakłócenia w brzegu odrzucono Piaski. W Skowronkach zabudowa jest dużo bliższa niż w Nowym Świecie i wymagałaby budowy specjalnych zabezpieczeń.

Podczas posiedzenia sejmowej komisji gospodarki morskiej można było odnieść wrażenie, że budowa e nie ma przeciwników.

To potrzebna inwestycja, samorządy wiążą z nią nadzieje dotyczące rozwoju turystyki, rybołówstwa, czy nawet budowy nowych dróg

– mówiła przewodnicząca komisji, posłanka PiS Dorota Arciszewska-Mielewczyk.

Podczas obrad komisji przypominano też, że kanał będzie istotny z punktu widzenia naszego bezpieczeństwa. Teraz polska marynarka nie ma dostępu do Zalewu Wiślanego, za to bez przeszkód pływają po nim Rosjanie. To ma być jeden z ważnych argumentów podczas rozmów ministra Gróbarczyka z Komisją Europejską.

Kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną będzie mieć około kilometra długości i 5 metrów głębokości. Ma umożliwić wpływanie do portu w Elblągu jednostek o zanurzeniu do 4 metrów, szerokości 20 i długości 100 metrów. Budowa powinna rozpocząć się  pod koniec przyszłego lub na początku 2019 roku. Pierwsze statki przepłyną przez kanał w 2022 roku.

Posłuchaj relacji Andrzeja Piedziewicza

Wyjazdowe posiedzenie sejmowej komisji gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej w Tolkmicku. Fot. A. Piedziewicz

Wyjazdowe posiedzenie sejmowej komisji gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej w Tolkmicku. Fot. A. Piedziewicz

Wizualizacja kanału przez Mierzeją Wiślaną w Nowym Świecie

Wizualizacja kanału przez Mierzeją Wiślaną w Nowym Świecie

 

 

Autor: APiedziewicz/BSChromy
Redakcja: ASocha/BSChormy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w przekop, Mierzeja Wiślana, Nowy Świat
Za trzy dni poznamy miejsce, w którym powstanie kanał żeglugowy na Mierzei Wiślanej

Minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk zapowiedział, że w czwartek poinformuje o miejscu, w którym powstanie kanał żeglugowym na Mierzei Wiślanej. Jest to pomysł...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV