Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 9 °C pogoda dziś
JUTRO: 10 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Międzynarodowa grupa przestępcza stanie przed sądem. Szajkę rozpracowała Straż Graniczna

Fot. W-MOSG

Do sądu w Łodzi trafił akt oskarżenia przeciwko 30-letniemu Ukraińcowi, 52-letniemu Białorusinowi oraz 38-latkowi z powiatu kutnowskiego. Przed polskim wymiarem sprawiedliwości staną również 47 i 49-letni mieszkańcy Włocławka. Międzynarodową zorganizowaną grupę przestępczą rozbili strażnicy graniczni z placówki w Grzechotkach.

Na trop szajki, która wyprodukowała co najmniej 6 milionów sztuk nielegalnych papierosów, warmińsko-mazurscy funkcjonariusze wpadli w 2020 roku. Wartość papierosów przekroczyła 4 miliony 300 tysięcy złotych. Produkcja odbywała się na terenie kilku województw. Papierosy z podrobionymi oznaczeniami towarowymi jednej ze znanych marek wyrabiane były w województwach: łódzkim, kujawsko-pomorskim i mazowieckim.

Jak ustalono podczas śledztwa, proceder trwał od lutego 2019 roku do listopada 2020 roku. Jak powiedziała Radiu Olsztyn rzeczniczka Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej major Mirosława Aleksandrowicz, przed sądem staną Polacy, Ukrainiec i kilku Białorusinów.

Członkowie zorganizowanej grupy przestępczej posiadali kompletne linie technologiczne do wyprodukowania papierosów. W ciągu minuty taka linia mogła wyprodukować od 1 800 do 2 000 sztuk nielegalnych papierosów. W toku śledztwa ustalono również, że Ukrainiec kupował lub wynajmował pojazdy osobowe i ciężarowe na inne nazwiska i inne dokumenty, które służyły do przewożenia papierosów i krajanki tytoniowej, natomiast osobówki służyły do konwojowania załadowanych ciężarówek.

00:00 / 00:00

Za udział w zorganizowanej grupie przestępczej odpowiedzą 30-letni Ukrainiec i 52-letni Białorusin. Grozi im do 5 lat pozbawienia wolności. 38-latek z Kutna odpowie za posiadanie narkotyków. Wobec pięciu innych Białorusinów prowadzone jest odrębne postępowanie.

Fot. W-MOSG

Fot. W-MOSG

Autor: B. Gajlewska
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w film, Grzechotki, straż graniczna, kontrabanda, video, nielegalna produkcja papierosów
Jest zwiastun „Wyrwy”. Zdjęcia kręcono na Warmii i Mazurach

Niewierność, zagadkowy wypadek i mężczyzna, który na własną rękę podejmuje śledztwo, by odkryć prawdę o tajemniczej śmierci swojej żony. Intrygujący thriller „Wyrwa” z Tomaszem Kotem, Karoliną Gruszką...

Zamknij
RadioOlsztynTV