Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 22 °C pogoda dziś
JUTRO: 25 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Michał Wypij: Zmiany w przepisach ustaw sądowych mają na celu zapobiegnięcie anarchii

Poseł Michał Wypij. Fot. Agnieszka Chmielewska

Olsztyński sędzia Juszczyszyn chciał stworzyć precedens, według którego można byłoby podważyć każdy wyrok sądu, a prowadziłoby to do dalszej przewlekłości postępowania – powiedział w Porannych pytaniach poseł Porozumienia Michał Wypij, wiceprzewodniczący klubu parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość.

Pomimo negatywnej opinii Biura Analiz Sejmowych i próśb Komisji Europejskiej, polski Sejm zmienił przepisy ustaw sądowych. Nowelizacja m.in. zakazuje sędziom badania legalności powołania innych sędziów, a także zabrania kolegiom i samorządowi sędziowskiemu wypowiadania się na tematy polityczne. Poseł Wypij na antenie Radia Olsztyn tłumaczył, że zmiany w ustawodawstwie były konieczne i są zgodne z oczekiwaniami społeczeństwa.

Trzeba było szybko reagować, ponieważ grupa sędziów dążyła do pewnej anarchii, podważając kompetencji czy możliwość orzekania przez innych sędziów (..) Część krytycznych uwag Biura Analiz Sejmowych podzielaliśmy jako Porozumienie Gowina i dlatego zgłosiliśmy szereg poprawek. Od przyjęcia tych poprawek uzależnialiśmy przyjęcie tego projektu. 

Poseł Wypij wskazał również na postawę posłów opozycji, którzy nie pojawili się w Sejmie podczas prac nad ustawami.

Opozycja – pomimo zaangażowania wielu osób, które wyszły dzień wcześniej na ulicę i manifestowały swój sprzeciw – nie spotkały się z pełnym uznaniem i poważnym traktowaniem polityków opozycji, którzy nie pojawili się w pracy o godz. 10 rano.

Teraz nowelizacja trafi do Senatu, który zajmie się nią prawdopodobnie po 15 stycznia.

Poniesienie akcyzy
Sejm przyjął również ustawę podnoszącą od stycznia akcyzę na alkohol i papierosy. Idzie ona w górę o 10 procent. Ma to zapewnić dodatkowe wpływy do budżetu państwa. Poseł Michał Wypij przekonuje, że to uzasadniona podwyżka. Przypomina też, że kilka miesięcy temu została obniżona stawka podatku PIT.

Jeżeli mielibyśmy obniżać podatki, to absolutnie takie podatki jak PIT. Także podwyższyliśmy ulgi na wszelkie działania proinwestycyjne. Więc w jednym sektorze, w którym stymulujemy, oczywiście powinniśmy obniżać podatki, a z drugiej strony towary luksusowe, a w tym wypadku chodziło właśnie o alkohol i wyroby tytoniowe – od dłuższego czasu nie było wzrostu akcyzy.

Podwyżka akcyzy ma przynieść budżetowi państwa w przyszłym roku dodatkowe wpływy w wysokości 1 miliarda 700 milionów złotych.

Do wysłuchania Porannych pytań z Michałem Wypijem zaprasza Andrzej Piedziewicz

00:00 / 00:00

 

Autor: A.Piedziewicz
Redakcja: Ł.Węglewski

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w polityka, ustawa, Gowin, akcyza, sądy, porozumienie
Przewozili 13 tysięcy sztuk papierosów. Kuriozalne tłumaczenie małżeństwa

Tłumaczyli się, że nielegalne papierosy „znaleźli w lesie". Patrol Straży Granicznej na jednej z dróg w powiecie szczycieńskim zatrzymał do kontroli drogowej podróżujące Volkswagenem Golfem małżeństwo...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV