Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 15 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Michał Wypij: Najważniejszą informacją jest ta, że wyborów w maju nie będzie

Michał Wypij. Fot. A. Chmielewska

To nie ja zmieniłem zdanie, tylko moja grupa polityczna przekonała naszych partnerów, że w maju wyborów przeprowadzić się nie da – powiedział w Porannych Pytaniach poseł Porozumienia Michał Wypij. W ten sposób odniósł się do politycznej ugody pomiędzy Prawem i Sprawiedliwością a Porozumieniem.

Początkowo Michał Wypij głosował przeciwko przeprowadzeniu wyborów w formie korespondencyjnej. W Porannych Pytaniach podkreślał jednak, że jego decyzja była uzależniona od terminu, a nie formy głosowania:

Zgodnie z rekomendacją ekspertów i ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego, jedyne wybory, które w ciągu dwóch lat będzie można odbyć to tylko i wyłącznie w formie korespondencyjnej. Oczywiście przy założeniu, że będą dobrze przygotowane i będą oczywiście zabezpieczać przymiotnikowość wyborów prezydenckich. Zatem te elementy zostały osiągnięte i mogliśmy dojść do kompromisu. Czuję ogromną satysfakcję. Uważam, że najważniejszą informacją jest ta, że wyborów w maju nie będzie, czyli to – co mówiłem przy różnych okazjach – nie ma zgody Porozumienia na wybory w maju. 

Poseł Michał Wypij uważa jednak, że najlepszym rozwiązaniem byłoby wydłużenie kadencji prezydenta Andrzeja Dudy o dwa lata. Do tego potrzebna by była jednak konstytucyjna większość, której pomysłodawcy z Porozumienia nie mogli osiągnąć. Michał Wypij przekonywał też, że wybory korespondencyjne da się przygotować w taki sposób, żeby były bezpieczne dla Polaków.

Krytyka działaczy PiS z Warmii i Mazur
Czas kryzysu i walki z koronawirusem jest testem charakteru. Nie wszyscy ten test zdają – dodał poseł Wypij.  W ten właśnie sposób skomentował nieprzychylne komentarze polityków Prawa i Sprawiedliwości z województwa warmińsko-mazurskiego, które pojawiły się po tym, jak w kwietniu zagłosował przeciwko przeprowadzeniu majowych wyborów w formie korespondencyjnej.

Zdaniem posła Porozumienia poseł Wojciech Kossakowski i prezes PiS w okręgu olsztyńskim Jerzy Szmit nie mieli racji krytykując go.

Sposób, w jaki komunikowali się (Wojciech Kossakowski i Jerzy Szmit) za pomocą opinii publicznej z koalicjantami, czyli z nami, urąga jakimkolwiek wartościom kultury osobistej i – przyznam się szczerze – ja ten temat poruszę. Nie wiem czy w Olsztynie z tymi panami rozmawiać, ponieważ nie pierwszy raz w ten sposób się zachowują. Z całą pewnością na najwyższym szczeblu będę chciał ten temat omówić i kwestię ostatecznie rozwiązać, ponieważ to jest kolejny przykład tego, jak w sposób niekulturalny prawica może zrażać do siebie ludzi. Absolutnie nie ma mojej zgody na takie zachowanie.  

W ostatnim komunikacje Państwowa Komisja Wyborcza napisała, że głosowanie w dniu 10 maja 2020 roku nie może się odbyć. Oznacza to, że lokale wyborcze pozostają zamknięte. Dziś i jutro nie obowiązuje cisza wyborcza.

Do wysłuchania rozmowy z Michałem Wypijem zaprasza Marek Lewiński

00:00 / 00:00

Autor: M.Lewiński
Redakcja: Ł.Węglewski

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w polityka, wybory, Poranne Pytania, porozumienie, Michał Wypij
Posłowie z Warmii i Mazur o odwołanych wyborach

Odwołane wybory prezydenckie był jednym z tematów konferencji prasowej zorganizowanej w Olsztynie przez Platformę Obywatelską. Poseł Jacek Protas - przewodniczący PO na Warmii i Mazurach winą...

Zamknij
RadioOlsztynTV