Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 6 °C pogoda dziś
JUTRO: 5 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Michał Oleszczyk: serial „Miasteczko Twin Peaks” wyznaczył standardy telewizyjnych produkcji

Fot. G.Kasjaniuk

Łukasz Adamski i Grzegorz Kasjaniuk w kulturalnym programie „Okno na kulturę” rozmawiają o filmach, serialach, muzyce i literaturze. W audycji pojawiają się również goście ze świata kultury.

W audycji gościem jest Michał Oleszczyk – polski krytyk filmowy, filmoznawca i tłumacz. Dyrektor artystyczny festiwalu filmowego w Gdyni ( 2013-1017 ). Tematem wznowienie produkcji serialu „Miasteczko Twin Peaks”, które  ma miejsce dokładnie 25 lat od zakończenia jego pierwotnej emisji.

Autorzy omawiają również książki i nowości kinowe:

1. Autorzy zgodnie polecają. Książka. Abp Fulton. J. Sheen „ Stworzeni do szczęścia. Klucz do dobrego życia”. Co to znaczy być człowiekiem, a przede wszystkim – co znaczy „być człowiekiem szczęśliwym”? Przed tym pytaniem stawia nas abp Fulton J. Sheen, wybitny amerykański kaznodzieja, jeden z ulubieńców św. Jana Pawła II. W niezwykłej książce ten znany filozof, objawia głęboką prawdę o człowieczeństwie, w czasach, gdy tryumfy święcą zmysłowość i poszukiwanie „dobrej zabawy”. Duchowny wyjaśnia czym naprawdę jest szczęście, czym różni się przyjemność od radości oraz dlaczego mylimy je z zaspokajaniem cielesnych potrzeb. Przekonuje, że pełnia szczęścia, o której marzy każdy z nas, możliwa jest w komunii z Bogiem, którą możemy osiągnąć za pośrednictwem Chrystusowego Kościoła. W niniejszej instrukcji ludzkiej duszy, abp Sheen bardzo prostym i niezwykle atrakcyjnym językiem tłumaczy, w jaki sposób tego dokonać.

2. Autorzy zgodnie odradzają. Film. „Szatan kazał tańczyć”, reż. Katarzyna Rosłaniec. Co się dzieje z człowiekiem, gdy zabija w sobie Boga? Hedonizm nie jest w stanie wypełnić pustki. W filmie nie widać jednak tej refleksji, gdyż przesłania ją pornografizacja kinowego obrazu.

3. Autorzy wyrażają swoje odmienne opinie. Telewizja. „13 powodów” – amerykański serial telewizyjny stworzony przez Briana Yorkeya i będący adaptacją powieści Jaya Ashera z 2007 roku o tym samym tytule. Składa się z 13 odcinków. Serial opowiada o uczennicy szkoły średniej, która popełnia samobójstwo po serii nieprzyjemnych doświadczeń związanych z różnymi osobami ze szkoły. Serial zdobył uznanie krytyków i publiczności za poruszany temat oraz obsadę. Był jednak także krytykowany za sposób przedstawiania samobójstwa oraz poczucia bezcelowości i bezsensu życia. To również wyraża dyskusja autorów audycji.

W audycji również sporo muzyki.

Posłuchaj audycji Okno na kulturę

00:00 / 00:00

 

(G.Kasjaniuk/A.Podbielska)

RadioOlsztynTV