Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 1 °C pogoda dziś
JUTRO: 0 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Mężczyzna skazany za znęcanie nad gadami. To prawdopodobnie pierwszy taki wyrok w Polsce

Sąd Rejonowy w Olsztynie wydał prawdopodobnie pierwszy w Polsce wyrok za znęcanie się nad gadami. W roli oskarżyciela posiłkowego wystąpiła lubelska Fundacja Epicrates.

Dwa lata temu Komenda Miejska Policji w Olsztynie wpadła na trop mężczyzny, który przez internet handlował zwierzętami. Wówczas mundurowi poprosili lubelską fundację o pomoc w oznaczeniu gatunków i stwierdzeniu czy warunki dla zwierząt są odpowiednie.

– Okazało się, że brakuje dokumentów stwierdzających legalne pochodzenie części zwierząt, wiele zwierząt jest w stanie fatalnym – mówił Bartłomiej Gorzkowski z Fundacji Epicrates.

Niektóre martwe, jak stwierdzono później w sekcji, martwe od kilku tygodni, wymieszane razem z żywymi. Tak że obraz nędzy i rozpaczy. Jako fundacja wystąpiliśmy w sprawie w roli oskarżyciela posiłkowego i właśnie mamy wyrok – wyrok skazujący, przepadek zwierząt, nawiązka na rzecz fundacji zajmującej się zwierzętami, zakaz posiadania zwierząt chronionych Konwencją Waszyngtońską, Jak na pierwszy wyrok w takiej sprawie myślę, że to jest sukces i to da do myślenia wielu osobom zajmującym się handlem zwierzętami.

Handlarz został także skazany na karę pozbawienia wolności w zawieszeniu. Wyrok nie jest prawomocny. Sprawa dotyczyła prawie 100 zwierząt.

Autor: IAR
Redakcja: K. Ośko

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w sąd, wyrok
25 lat więzienia za napad na kantor i próbę zabójstwa trzech osób

Na 25 lat więzienia skazał Sąd Okręgowy w Olsztynie Jakuba D. oskarżonego o napad na kantor i próbę zabójstwa trzech osób. Mężczyzna odpowiadał też za nielegalne...

Zamknij
RadioOlsztynTV