Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 11 °C pogoda dziś
JUTRO: 20 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Medale, awanse i podziękowania za codzienny trud. Po raz 32. uczcili rocznicę powołania Straży Granicznej

Fot. W-M Urząd Wojewódzki

Funkcjonariusze i pracownicy Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej uczcili 32-lecie istnienia. Nie zabrakło podziękowań i słów uznania dla formacji, która w ostatnich latach – od pandemii, przez wojnę hybrydową na granicy z Białorusią, po obronę granicy Polski z Obwodem Królewieckim, cały czas jest gotowa do działania.

Uroczystości odbyły się na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Kętrzynie. W asyście pocztu sztandarowego odśpiewano hymn i podniesiono flagę państwową, była też defilada.

Komendant W-MOSG generał Tomasz Zybiński w swoim wystąpieniu podziękował funkcjonariuszom i pracownikom Straży Granicznej za codzienny trud i poświęcenie. Prosił też o dalszą mobilizację.

Celebrując dzisiejszy dzień pamiętajmy, że nie możemy spocząć na laurach. Wyciągając wnioski przygotowujemy się na nowe, ewentualne zagrożenia. Łącząc siły z innymi służbami jesteśmy w stanie przeciwdziałać największym wyzwaniom stawianym nam przez współczesny świat.

00:00 / 00:00

Praca Straży Granicznej jest doceniana także przez rząd – mówił wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Błażej Poboży.

Wyrazem podkreślenia znaczenia Straży Granicznej i docenienia jej roli jest program modernizacji służb mundurowych. Te 10 mld, które są przeznaczone na funkcjonowanie wszystkich formacji podległych MSWiA na lata 2022-2025, to także ogromne środki dla Straży Granicznej.

00:00 / 00:00

Wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki dziękował funkcjonariuszom za trud obrony kraju. Jak mówił – formacja wielokrotnie pokazała, że nie ma wyzwań, z którymi sobie nie poradzi.

Straż Graniczna gotowa jest zapewnić bezpieczeństwo naszym granicom, a przez to wszystkim obywatelom naszego kraju.

00:00 / 00:00

Fot. K. Grabowska

Podczas uroczystości za zasługi dla Straży Granicznej i długoletnią służbę wręczono medale prezydenckie oraz wyróżnienia ministerialne i komendanta głównego Straży Granicznej. Ponad 180 strażników granicznych otrzymało też awanse.

Oficjalnym uroczystościom towarzyszył piknik. Mieszkańcy mogli poznać tajniki pracy Straży Granicznej i skosztować gorącej grochówki.

Podczas pikniku zaprezentowano też sprzęt jaki w codziennej pracy wykorzystuje Straż Graniczna. Można było zobaczyć m.in jak pracuje robot minersko-pirotechniczny i działki wodne do neutralizacji zagrożeń. Zaprezentował się też dział techniki kryminalistycznej Straży Granicznej, gdzie mieszkańcy poznali tajniki ujawniania i zabezpieczania śladów oraz zbierania dowodów z miejsca zdarzenia.

Fot. K. Grabowska

Fot. K. Grabowska

Fot. K. Grabowska

Fot. K. Grabowska

Fot. K. Grabowska

Fot. K. Grabowska

Fot. K. Grabowska

Fot. W-MOSG

Fot. W-MOSG

Fot. W-MOSG

Fot. W-MOSG

Fot. W-MOSG

Autor: K. Grabowska
Redakcja: A. Niebojewska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Kętrzyn, straż graniczna, video
Święto uniwersytetu w Olsztynie. Światowej sławy mikrochirurg z tytułem honoris causa

Co prawda 25-lecie przypada za rok, ale już teraz Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie rozpoczął świętowanie. Jest ono związane z obchodzonym właśnie Rokiem Kopernikowskim. Uczelnia aktywnie włączyła...

Zamknij
RadioOlsztynTV