Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 9 °C pogoda dziś
JUTRO: 16 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Męczący kaszel- jak sobie z nim radzić?

opis

Kaszel to w zasadzie odruch obronny, który pomaga oczyścić drogi oddechowe z zanieczyszczeń, wydzieliny czy też drobnoustrojów. Objaw ten często towarzyszy infekcjom sezonowym, ale również innym poważniejszym schorzeniom. Interwencji lekarskiej wymaga kaszel przewlekły oraz współwystępujący z innymi objawami choroby. Jakie są rodzaje kaszlu? Jak zwalczać uporczywy kaszel domowymi sposobami i kiedy trzeba zgłosić się z problemem do lekarza?

Uporczywy kaszel- najczęstsze przyczyny

Najczęstszą przyczyną kaszlu są infekcje dróg oddechowych. Objaw pojawia się w przebiegu infekcji wirusowych, tj. przeziębienia, grypy czy zakażeń wywołanych przez RSV, jak również SarsCov-2. Początkowo jest on suchy, a po kilku dniach staje się mokry. Jeśli po przebytej infekcji wirusowej kaszel utrzymuje się, warto skonsultować problem z lekarzem. Trzeba jednak wiedzieć, że kaszel poinfekcyjny może utrzymywać się nawet do 8 tygodni. Jeśli drogi oddechowe nie zostaną dobrze oczyszczone, może dojść do wtórnego nadkażenia bakteryjnego i rozwoju stanu zapalnego. Zapalenie oskrzeli czy płuc wymaga antybiotykoterapii. Bakterie mogą być również bezpośrednią przyczyną kaszlu infkecyjnego. Przykładem jest zakażenie pałeczką krztuśca, która po wniknięciu do tkanek namnaża się i produkuje toksynę krztuścową. Uszkadza ona nabłonek dróg oddechowych i powoduje stan zapalny. Stanowi to główną przyczynę pojawienia się uporczywego kaszlu w przebiegu krztuśca.

Inne przyczyny kaszlu to m.in.:

  • Alergia- suchy kaszel alergiczny pojawia się na skutek kontaktu z alergenem, towarzyszą mu również inne objawy jak łzawienie oczu, katar, kichanie. Reakcja ta może przebiegać dodatkowo ze skurczem dróg oddechowych.
  • Refluks żołądkowo-przełykowy (GERD)- kwas żołądkowy cofający się do przełyku może podrażniać drogi oddechowe, wywołując przewlekły kaszel.
  • Palenie tytoniu- dochodzi do podrażnienia dróg oddechowych przez dym tytoniowy. Określany jest powszechnie jako kaszel palacza.
  • Stosowanie niektórych leków- przykładem mogą być inhibitory konwertazy angiotensyny (ACEI) stosowane w leczeniu nadciśnienia- leki te mogą powodować uporczywy, przewlekły kaszel.

Jak leczyć uporczywy kaszel?

Leczenie kaszlu powinno opierać się o zwalczenie jego przyczyny i dopasowanie do charakteru. Innego postępowania będzie wymagał kaszel suchy a innego mokry. W przypadku kaszlu alergicznego konieczne będzie wdrożenie leków przeciwhistaminowych i ewentualnie aerozoli rozszerzających drogi oddechowe. Jak radzić sobie z kaszlem infekcyjnym?

W początkowej fazie przeziębienia, gdy kaszel jest suchy i wynika on głównie z podrażnienia gardła, wywołanego przez ściekający z zatok katar warto sięgać po leki przeciwkaszlowe. Pozwolą one zahamować odruch kaszlu. Można stosować je również na wieczór, ponieważ leki przeciwkaszlowe czy to w formie syropów czy tabletek, pomogą wyciszyć uporczywy kaszel i ułatwią spokojny sen. Kiedy charakter kaszlu zmieni się z suchego na mokry, tj. produktywny, konieczna jest również zmiana leczenia. Wówczas lepszym wyborem będą leki wykrztuśne. Pozwolą one upłynnić zalegającą w drogach oddechowych wydzielinę i ułatwią jej ewakuację. Są to preparaty do stosowania w ciągu dnia. Ich przyjęcie w godzinach wieczornych skutkowałoby pojawieniem się męczącego kaszlu, który utrudniałby sen.

Na każdym etapie leczenia sprawdzą się syropy i tabletki powlekające drogi oddechowe. Zawierają one ziołowe ekstrakty i stanowią dobre uzupełnienie leczenia zarówno kaszlu mokrego, jak i suchego.

Co jeszcze pomaga łagodzić kaszel? Jak podaje Zespół Ekspertów Apteka Dla Rodziny, warto wykonywać inhalacje, które nawilżają drogi oddechowe, a w zależności od zastosowanej metody dają również inne korzystne efekty wspomagające leczenie infekcji. Można zastosować inhalację parową, z wykorzystaniem olejków eterycznych lub ziołowych naparów. Wystarczy pochylić się nad miską z ciepłą wodą z odpowiednimi dodatkami i inhalować się. Alternatywą, bardzo popularną szczególnie wśród dzieci, jest nebulizacja. Urządzenie wykorzystywane w tym celu, rozbija cząsteczki cieczy na mgiełkę, a ta z kolei aspirowana przez ustnik lub maseczkę trafia do dróg oddechowych. Do nebulizacji w przypadku kaszlu suchego można wykorzystywać sól z dodatkiem kwasu hialuronowego lub ektoiny. Na kaszel mokry sprawdzą się z kolei ampułki z hipertonicznym roztworem chlorku sodu.

Jak łagodzić męczący kaszel domowymi sposobami?

Podczas kaszlu ważne jest nawodnienie. Częste picie pozwala nawilżyć drogi oddechowe, a także złagodzić kaszel i podrażnione gardło, jak również upłynnić zalegającą flegmę. W czasie kaszlu należy unikać przebywania w zapylonych pomieszczeniach, a także zrezygnować z palenia papierosów. Będzie to działać drażniąco i pogłębi kaszel. Pomieszczenia, w których przebywa chory, powinny być regularnie wietrzone. Warto zadbać również o nawilżenie powietrza. Jest to szczególnie ważne w sezonie grzewczym.

Przyczyny kaszlu oraz jego charakter mogą być różne. Skuteczne leczenie powinno zwalczać czynnik wywołujący odruch kaszlowy, jak również działać wykrztuśnie lub przeciwkaszlowo, w zależności od potrzeby. Gdy męczący kaszel utrzymuje się kilka tygodni lub gdy towarzyszą mu gorączka, osłabienie, wymioty i inne objawy, problem zdrowotny warto skonsultować z lekarzem.

Artykuł sponsorowny

Przeczytaj poprzedni wpis:
opis
Po awarii sieci wodociągowej Węgorzewo wyciąga wnioski

Przebudowa sieci, większa liczba zbiorników na wodę, a także częstsze kontrole. To wnioski po niedawnej awarii wodociągu w Węgorzewie. Jak tłumaczą władze miasta, awaria sieci była...

Zamknij
opis
RadioOlsztynTV