Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 0 °C pogoda dziś
JUTRO: -2 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Meble z Warmii i Mazur podbijają Europę. Czy zawojują cały świat?

Fot. K. Grabowska

Podbijamy Europę, a za kilka lat mamy zdobyć cały świat. Chodzi o branżę meblarską, która już od dłuższego czasu jest chlubą naszego kraju. Co ważne jednym z głównych regionów produkujących meble w Polsce jest nasze województwo.

Na Warmii i Mazurach znajduje się najwięcej firm meblarskich, a ich roczna wartość produkcji to około 4 miliardów złotych. Siłą przemysłu jest eksport – dziś głównie na rynki europejskie, ale jak zapowiada Jan Szynaka – prezes Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Producentów Mebli, za kilka lat drzwi przed meblarzami z Warmii i Mazur otworzy cały świat. Jak powiedział Radiu Olsztyn, z kontrahentami z Ameryki, Azji czy Arabii Saudyjskiej już udało się nawiązać pierwsze porozumienia.

Światowe rynki nie są jednak dostępne dla przedsiębiorców, którzy działają w pojedynkę. Siłę stanowi wielkość i potencjał – przekonuje Małgorzata Płoska ze Stowarzyszenia „Wzornictwo Przemysłowe Warmii i Mazur” dodając, że warto zakładać klastry. To obniża koszty działania i pozwala zwiększyć silę przebicia na rynkach.

Dodajmy, że tylko w pierwszym kwartale 2018 roku eksport mebli wyprodukowanych przez firmy z Warmii i Mazurach stanowił około 15 % całkowitego obrotu zagranicznego naszego województwa.

Posłuchaj relacji Kingi Grabowskiej

Fot. K. Grabowska

Fot. K. Grabowska

Fot. K. Grabowska

Fot. K. Grabowska

 

Autor: K. Grabowska
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Meble, branża meblarska, Jan Szynaka
W Lubawie powstał nowy magazyn IKEA Industry. Całkowita powierzchnia firmy jest równa 25 boiskom piłkarskim

IKEA Industry otwiera w Lubawie nowy magazyn wyrobów gotowych o powierzchni 26 tysięcy metrów kwadratowych. Dzięki tej inwestycji całkowita powierzchnia zakładu „pod dachem” przekroczyła 18 hektarów, czyli...

Zamknij
RadioOlsztynTV