Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 18 °C pogoda dziś
JUTRO: 18 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Mazurscy luteranie z nowym biskupem

Ks. Paweł Hause został wybrany biskupem ewangelickim diecezji mazurskiej. Fot. Jarosław Żukowski/nmketrzyn.pl

W sobotę w Mikołajkach odbędzie się konsekracja i uroczyste wprowadzenie na urząd nowego biskupa ewangelickiego diecezji mazurskiej ks. Pawła Hause. Zastąpi na tym stanowisku bp. Rudolfa Bażanowskiego, który przeszedł na emeryturę po blisko 30 latach posługi.

Jak poinformowała w czwartek rzeczniczka Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce Agnieszka Godfrejów-Tarnogórska, konsekracja i introdukcja nowego zwierzchnika diecezji mazurskiej odbędzie się w najbliższą sobotę w ewangelickim kościele Św. Trójcy w Mikołajkach.

Ks. Paweł Hause został wybrany na ten urząd w listopadzie ub. roku przez Synod Diecezjalny obradujący w Mikołajkach. Synod Diecezjalny jest najwyższą władzą diecezji; tworzą go wszyscy czynni duchowni oraz świeccy przedstawiciele każdej parafii. Kadencja biskupa diecezjalnego trwa 10 lat.

Sobotnim uroczystościom przewodniczyć będzie zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce bp Jerzy Samiec, który dokona aktu konsekracji. Asystować mu będzie emerytowany biskup diecezji mazurskiej Rudolf Bażanowski i zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Luterańskiego na Litwie bp Mindaugas Sabutis.

Ks. Paweł Hause ma 53 lata. Urodził się w Jeleniej Górze, po studiach na Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej,   był wikariuszem w Zabrzu,  Ustroniu,  w Kętrzynie.  W 1999 r.został tam mianowany proboszczem.

W latach 2010-2013 był diecezjalnym duszpasterzem młodzieżowym. Ks. Hause jest żonaty, ma troje dzieci. (PAP)

 

Autor: Marcin Boguszwski/PAP
Redakcja: A.Socha

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w luteranie
Ewangelicy przygotowali paczki dla dzieci z Białorusi i Ukrainy. „Prezent pod choinkę”organizowany jest po raz 18.

Słodycze, żywność, przybory szkolne, w sumie tysiące niewielkich paczek od luteran w Polsce trafiło m.in. do dzieci z Ukrainy i Białorusi dzięki akcji "Prezent pod choinkę"....

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV