Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 1 °C pogoda dziś
JUTRO: 1 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Mateusz Morawiecki: sercem polskiego rolnictwa są rodzinne gospodarstwa

Premier Mateusz Morawiecki oraz minister rolnictwa i rozwoju wsi Grzegorz Puda odwiedzili dziś woj. warmińsko-mazurskie. Przed południem gościli w gospodarstwie rolnym w Brzydowie w gminie Ostróda. – Rolnictwo jest branżą priorytetową w polityce polskiego rządu – mówił premier.

Premier spotkał się z rolnikami z okolicy i zapewniał, że jego rząd rolnictwo, które produkuje żywność dla kraju, traktuje w sposób priorytetowy. – To jest nasze najważniejsze zadanie – podkreślał Mateusz Morawiecki.

Podczas spotkania rolnicy zwracali premierowi uwagę, że ceny, jakie uzyskują na skupie za kilogram drobiu czy żywca są zbyt niskie i często dokładają do produkcji. Domagali się, by ustanowiono ceny minimalne w skupie. Rolnicy zwracali uwagę, że często warunki płacowe dyktują obecne na rynku koncerny z obcym kapitałem. Morawiecki przypomniał, że zakłady przetwórcze, o których mówili rolnicy, zostały sprzedane przed 2015 rokiem.

Dzisiaj ten lokalny monopolista korzysta z tej wartości, ale za małą wartość płaci polskiemu rolnikowi

– ocenił. Zapowiedział, że w kwestii rynków lokalnych, które mogą zostać zmonopolizowane, będzie rozmawiał z prezesem UOKiK-u.

00:00 / 00:00

Minister rolnictwa zapowiedział, że przygotowywane są rozwiązania, które mają ułatwić rolnikom przetwarzanie produkowanej przez nich żywności i jej sprzedaż na lokalnych rynkach.

Uruchamiamy program przywracający Polakom, polskim rolnikom, polskim konsumentom polskie produkty. Chcemy, aby ci rolnicy, którzy coś wyprodukują, mogli to przetworzyć w polskich przetwórniach, a później sprzedawać w polskich sieciach, w polskich sklepach, na polskich lokalnych rynkach, najlepiej w bezpośrednim sąsiedztwie

– mówił Grzegorz Puda.

00:00 / 00:00

Przedstawiciele rządu mówili również o problemie z afrykańskim pomorem świń w naszym regionie. Na wsparcie rolników, którzy ponieśli straty w wyniku ASF rząd przeznaczył 200 milionów złotów.

Premier Mateusz Morawiecki – briefing prasowy

 

Fot. Ł. Sadlak

Fot. Ł. Sadlak

Fot. Ł. Sadlak

Fot. Ł. Sadlak

Fot. Ł. Sadlak

Fot. Ł. Sadlak

Fot. Ł. Sadlak

Fot. Ł. Sadlak

Fot. Ł. Sadlak

Fot. Ł. Sadlak

Fot. Ł. Sadlak

Fot. Ł. Sadlak

Fot. Ł. Sadlak

Fot. Ł. Sadlak

Fot. Ł. Sadlak

Fot. Ł. Sadlak

Fot. Ł. Sadlak

Autor: K. Piasecka/J. Kiewisz-Wojciechowska (PAP)
Redakcja: A. Niebojewska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w premier, video, Mateusz Morawiecki
„To nasze okno na świat”. Posłowie z regionu komentują otwarcie odcinka S61

Większe bezpieczeństwo i lepsza komunikacja wschodniej części Mazur - tak o otwarciu nowego odcinka S61 na Podlasiu mówili goście Porannych Pytań Radia Olsztyn - Anna Wojciechowska...

Zamknij
RadioOlsztynTV