Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 4 °C pogoda dziś
JUTRO: 11 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Masowy wysyp grzybów i jesienny wysyp kleszczy w lasach. Czy grzybiarze boją się kleszczy?

Rekordowe zbiory grzybów na Warmii i Mazurach. Zbieracze runa leśnego żartują, że prawdziwki i podgrzybki same wskakują im do koszyków.

Przed wejściem do lasu warto pogłębić wiedzę na temat zbieranych gatunków. Aby nie wpaść w zdrowotne tarapaty trzeba też zwracać uwagę na inne zagrożenia. Okazuje się, że jesiennemu wysypowi grzybów towarzyszy wysyp kleszczy. Tylko w ostatnich 2 latach na terenie Warmii i Mazur na boreliozę zachorowało 1300 osób.

W tym roku zachorowań też nie brakuje – mówi kierownik oddziału promocji zdrowia w olsztyńskim sanepidzie Radosław Gruss. Specjaliści przypominają, gdy po wizycie w lesie zobaczymy kleszcza wbitego w ciało należy natychmiast go usunąć. Najlepiej pęsetą. Osoby zaniepokojone zmianami na ciele powinny wykonać test na boreliozę. Wykonuje je m.in laboratorium wojewódzkiej stacji sanitarno- epidemiologicznej w Olsztynie.

Grzybiarzy pytaliśmy, czy boją się kleszczy?

Posłuchaj relacji Kingi Grabowskiej

Kleszcze roznoszą boreliozę

fot. Przemysław Getka

Autor: K.Grabowska/P.Getka
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w las, choroba, grzyby, borelioza, kleszcz
Tragiczny finał poszukiwań 81-letniego grzybiarza

Po czterech dobach poszukiwań odnaleziono ciało zaginionego 81-latka - podała olsztyńska policja. We wtorek mężczyzna wybrał się na grzyby i od tamtego czasu był poszukiwany. W...

Zamknij
RadioOlsztynTV