Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 16 °C pogoda dziś
JUTRO: 25 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Masowe represje, prześladowania i więzienna gehenna. Dziś mija 70. rocznica „Sprawy Elbląskiej”

Fot. A. Pastuszka

Przyjechała z Kanady, by opowiedzieć tragiczną historię swojego dziadka skazanego w „Sprawie Elbląskiej”. Maryna Pawlik była jednym z gości konferencji naukowej zorganizowanej z okazji 70. rocznicy „Sprawy Elbląskiej”.

Poza wykładami historyków zaprezentowano wspomnienia Marii Pawlik, wdowy po skazanym w „Sprawie Elbląskiej” Stanisławie Pawliku. Przygotowała je wnuczka, Maryna Pawlik.

Z dziadkiem rozmawiałam niewiele, to były tylko fragmenty. Powodowało to we mnie takie emocje, że nie miałam odwagi drążyć tego tematu. Cała sprawę opowiedziała mi babcia, która mimo 93 lat pamiętała bardzo dużo

– powiedziała Maryna Pawlik.

Stanisław Pawlik po pożarze hali produkcyjnej w Zakładach Mechanicznych został oskarżony o rzekome szpiegostwo na rzecz obcego wywiadu i skazany na 10 lat więzienia.

Po pożarze hali produkcyjnej Zakładów Mechanicznych, do którego doszło w nocy z 16 na 17 lipca 1949 roku, pod zarzutem sabotażu i działania na rzecz obcego wywiadu Urząd Bezpieczeństwa łącznie aresztował ponad sto osób. Kilkadziesiąt skazano, w tym trzy na karę śmierci. Te wydarzenia nazywane są „Sprawa Elbląską”.

Posłuchaj relacji Anety Pastuszki

00:00 / 00:00

Fot. A. Pastuszka

Fot. A. Pastuszka

 

Autor: A. Pastuszka
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w konferencja, represje, sprawa elbląska
Upamiętnią ofiary Sprawy Elbląskiej. Dziś mija 70. rocznica masowych represji

Z inicjatywy IPN rozpoczęła się w Elblągu konferencja naukowa z okazji 70. rocznicy tzw. Sprawy Elbląskiej, czyli masowych stalinowskich represji wobec mieszkańców tego miasta po wybuchu...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV