Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 25 °C pogoda dziś
JUTRO: 24 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Marszałek Kuchciński: nie pozwolimy stracić środków unijnych

Fot. P. Getka

– Pierwszym wyzwaniem jest sprawne inwestowanie funduszy europejskich – mówił w Porannych Pytaniach Marcin Kuchciński, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego wybrany we wtorek na nową kadencję. Odniósł się również do braku przedstawiciela Lewicy w zarządzie województwa.

Wdrażanie funduszy europejskich w całym kraju jest opóźnione, a w województwie warmińsko-mazurskim poślizg wynosi rok. Marszałek Marcin Kuchciński zapowiedział w Radiu Olsztyn, że ważne jest nie tylko szybkie wdrażanie funduszy, ale także dbanie o to, aby inwestycje przyniosiły pozytywne skutki.

Unikam słowa wydanie, a mówię o inwestowaniu, bo wydać można każdą kwotę. Natomiast czy przyniesie ona efekt – różnie z tym bywa. Podobnie z inwestycją. Jeżeli do tego dobrze się przygotujemy, ta inwestycja po prostu odda. Duże wyzwanie przed nami, żebyśmy równomiernie te środki zainwestowali i nie pozwolili, aby jakieś środki stracić

– mówił.

Podstawowym mechanizmem unijnym dla regionu jest program Fundusze Europejskie dla Warmii i Mazur, w którym zapisano prawie 1 miliard 800 milionów euro dofinansowania. Oprócz tego firmy i instytucje z regionu mogą korzystać z programów krajowych i programu Polska Wschodnia, w planach jest też korzystanie z Krajowego Planu Odbudowy.

We wtorek sejmik wybrał cały 5-osobowy zarząd województwa, swojego przedstawiciela chciała mieć w nim Lewica. Działacze Lewicy przekonywali, że choć nie mają swoich radnych w sejmiku, to zarząd województwa powinien odzwierciedlać skład koalicji rządzącej krajem. Marszałek Kuchciński na naszej antenie nie zgadzał się z takim podejściem.

Takie rozmowy były, natomiast ustaleń nie było. Jako Koalicja Obywatelska zdobyliśmy rekordowe 13 mandatów, nasi koalicjanci mają 6 mandatów. Trudno jest sobie wyobrazić, żeby wygrywając wybory nie mieć większości w zarządzie województwa i nie móc w jakiś sposób moderować tego, co się będzie w województwie działo

– dodał.

W 5-osobowym zarządzie województwa warmińsko-mazurskiego 3 stanowiska, w tym stanowisko marszałka, ma Koalicja Obywatelska, a 2 stanowiska – Trzecia Droga.

Posłuchaj rozmowy Andrzeja Piedziewicza

00:00 / 00:00

Autor: A. Piedziewicz
Redakcja: M. Rutynowski

Więcej w Poranne Pytania
Jakie są priorytety elbląskich radnych?

O priorytetach w nadchodzącej kadencji samorządu rozmawiali na nasze antenie elbląscy radni - Antoni Czyżyk i Piotr Opaczewski. W składzie nowej rady miejskiej są przedstawiciele Koalicji...

Zamknij
RadioOlsztynTV