Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 16 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Marsz na Grunwald

Fot. Łukasz Węglewski

Około stu osób, a w tym prawie pięćdziesięciu konnych idzie w marszu na Grunwald, gdzie 12 lipca odbędzie się inscenizacja bitwy z 1410 roku.

Dzisiaj (7.07.) rycerze odwiedzą Szczepankowo koło Lubawy. O 17.00 rozegrają mecz piłki nożnej, a dwie godziny później odbędzie się piknik historyczny.

W sobotę rycerze z różnych stron Polski dotarli do Nowego Miasta Lubawskiego, gdzie odbyła się inscenizacja narady Wielkiego Mistrza z dostojnikami i gośćmi zakonu na zamku w Bratianie przed bitwą. Marsz wyruszył wczoraj z Krainy Brata Jana w Bratianie i dotarł do Lubawy. Najpierw jednak w kolegiacie tomaszowej w Nowym Mieście Lubawskim czterech członków bractw pasowano na rycerzy – Paweł Książek ze Szczytna, Jacek Wójcik z Chorągwi Lubelskiej, Jacek Mianowski z Mławy i Krzysztof Macak z Torunia. Regułę Rycerską odczytał Brat Jan — Andrzej Andrzejewski, pomysłodawca historycznego marszu.

Ze starych zapisów wiadomo, że 12 lipca 1410 roku Ulryk von Jungingen wraz z armią zakonu ruszył wzdłuż Drwęcy i przybył do Bratiana. Tam dowiedział się, że wojska Władysława Jagiełły zdobyły Dąbrówno i zniszczyły doszczętnie zamek. To rozgniewało wielkiego mistrza, który zwołał naradę wojenną na zamku w Bratianie.

W kolejnych dniach na trasie marszu są Rumian, Rybno i Dąbrówno. 11 lipca uczestnicy dotrą pod Grunwald. (as)

 

kan za nowemiasto.wm.pl

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Grunwald, marsz
Rycerze rozpoczęli marsz na Grunwald

Po raz ósmy do Bratiana koło Nowego Miasta Lubawskiego wyruszył rycerski "Marsz na Grunwald" To historyczna impreza, która pokazuje ostatnie wydarzenia w obozie krzyżackim, jakie miały...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV