Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 16 °C pogoda dziś
JUTRO: 13 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Mariusz Błaszczak z wizytą w Giżycku. Kolejne moździerze i wozy artyleryjskie trafią do polskiego wojska

Fot. M. Lewiński

Polska zbrojeniówka z nowymi kontraktami z Ministerstwa Obrony Narodowej. W Giżycku podpisano umowy na dostawę 40 moździerzy kołowych RAK oraz 20 artyleryjskich wozów dowodzenia z podwoziem Rosomaka. Oprócz tego do żołnierzy trafi prawie 440 tys. mundurów polowych.

W Giżycku przedstawiciele Wojska Polskiego podpisali dwie umowy. Pierwsza dotyczyła zakupu 40 egzemplarzy moździerzy kołowych RAK. Zbuduje je konsorcjum Huta Stalowa Wola S.A. i Rosomak S.A. Oprócz tego umowa zakłada dostarczenie 20 egzemplarzy artyleryjskich wozów dowodzenia na podwoziu KTO ROSOMAK. Pojazdy mają trafić do polskich żołnierzy do 2024 roku.

Jak mówił w Giżycku Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak jest to sprzęt, który – w ocenie żołnierzy polskich i sojuszniczych – sprawdził się. 15. Giżycka Brygada Zmechanizowana posiada bowiem takie pojazdy już od roku.

00:00 / 00:00

Druga z podpisanych umów dotyczyła zakupu prawie 440 tys. kompletów mundurów polowych, których dostawy w dwóch kolejnych latach zapewni MASKPOL S.A.

Na placu apelowym na terenie jednostki wojskowej Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak zapewniał, że priorytetem polskiego rządu jest bezpieczeństwo. Stąd, jak mówił, decyzje o wzmacnianiu potencjału obrony Rzeczypospolitej Polskiej.

Rozwijamy liczebnie Wojsko Polskie i modernizujemy je, kiedy obejmowaliśmy rządy liczyło 95 tys. żołnierzy, a dziś 131 tys. żołnierzy

– zaznaczył Mariusz Błaszczak. Minister Obrony Narodowej mówił, że choć faktycznie Wojsko Polskie kupiło amerykański sprzęt, taki jak system Patriot, samoloty F35 i rakiety HIAMARS, to i tak 60% zamówień w ubiegłym roku trafiło do polskiego przemysłu zbrojeniowego.

00:00 / 00:00

Mariusz Błaszczak mówił też o działaniu Wojska Polskiego w czasach pandemii koronawirusa. Pochwalił żołnierzy za dobrą współpracę z żołnierzami Wojsk Obrony Terytorialnej.

Codziennie 9 tysięcy żołnierzy uczestniczy w różnych akcjach

– dodał szef MON.

00:00 / 00:00

W Giżycku Mariusz Błaszczak zapowiedział również inwestycje dla Marynarki Wojennej. Powiedział, że zatwierdził dokumenty, które pozwolą na ponowne przystąpienie do negocjacji ws. zamówienia w Stoczni Marynarki Wojennej okrętu Ratownik. Umowę na jego budowę zerwano w 2017 roku z powodu spodziewanego niedotrzymania terminu i kosztów realizacji.

Posłuchaj relacji Marka Lewińskiego

Fot. Twitter MON

Fot. M. Lewiński

 

Autor: M.Lewiński/A. Socha
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w wojsko, umowa, rak, Mariusz Błąszczak
Oszuści podawali się za „amerykańską żołnierkę”. Mieszkaniec Elbląga, którego zaufanie zdobywali prawie rok, stracił 50 tysięcy

Mieszkaniec Elbląga stracił 50 tysięcy złotych opłacając rzekomy transfer paczki wysłanej mu przez amerykańską żołnierkę. W rzeczywistości za żołnierkę podawali się oszuści. Elbląska policja poinformowała, że...

Zamknij
RadioOlsztynTV