Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 0 °C pogoda dziś
JUTRO: 1 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Marek Szturo: Polacy rozważnie zaciągają długi

dr Marek Szturo

W Rozmowie Gospodarczej Leszek Cimoch gościł dr. Marka Szturo z Wydziału Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

Leszek Cimoch: Polak ma średnio 210 tys. złotych kredytu, na który musiałby pracować ponad 5 lat. Gdybyśmy zrobili przeliczenie dla innych krajów, to co by wyszło?

Marek Szturo: Zapewne więcej lat. Zadłużanie się w świecie współczesnym jest permanentne. Państwa się zadłużają i obywatele. Na obronę naszej sytuacji powiedziałbym, że Polacy są mimo wszystko bardziej rozważni niż inne nacje przy zaciąganiu długów. Jest wysoka spłacalność długów hipotecznych. Nie kupujemy niepotrzebnych rzeczy. Ludzie chcą podnosić swój status materialny, stąd kredyty.

Leszek Cimoch: W Polsce kredyt jest dużo droższy?

Marek Szturo: Niezbyt droższy, jesteśmy rynkiem bardziej ryzykownym dla banków.

Leszek Cimoch: W Norwegii za kredyt na dom w wysokości 2 mln koron przy średnim oprocentowaniu 2, 6% przez 25 lat zapłacimy 136% pożyczonej kwoty. Biorąc w Polsce kredyt w wysokości 300 tys. złotych  na mieszkanie przy oprocentowaniu średnim 3,92% zapłacimy 153% kredytu.

Marek Szturo: To wynik wielu uwarunkowań. Np. nie ma w Polsce rozwiniętego rynku najmu lokali, więc Polacy są skazani na kupno mieszkania. Banki są znaczącym kredytodawcą dla państw. Bank mając do wyboru: kredytować rządy czy społeczeństwo, wybiera rząd i w tym układzie wartość oprocentowaniu kredytu będzie wysoka.

Posłuchaj rozmowy Leszka Cimocha z Markiem Szturo.

Redakcja: A.Socha

ZOBACZ TAKŻE

Przeczytaj poprzedni wpis:
Rosjanin chciał wyjechać z Polski nie swoim ciągnikiem

Funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Grzechotkach zatrzymali ciągnik siodłowy marki Daf, którym chciał wyjechać z Polski obywatel Rosji. Wartość szacunkowa pojazdu 35 tys. zł. 6...

Zamknij
RadioOlsztynTV