Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 16 °C pogoda dziś
JUTRO: 15 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Marek Szturo: Najgorszy dług, to dług przejedzony

dr Marek Szturo – Wydział Nauk Ekonomicznych UWM. Fot. K. Ośko

Gospodarka po pandemii, raport na temat długu publicznego w Polsce, sytuacja na giełdzie papierów wartościowych i centra usług biznesowych – to tematy audycji Po Pierwsze Gospodarka.

Gościem Leszka Cimocha był dr Marek Szturo z Wydziału Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Jak zauważył gość Radia Olsztyn, po pandemii, która praktycznie nie oszczędziła żadnego kraju na świecie, nastąpiło rozluźnienie monetarne i fiskalne.

Rządy na całym świecie dodrukowują waluty (…) Trzeba pamiętać o tym, że najgorszy dług, to dług przejedzony (…) Polska ma nową strategię rozwojową. Jakie przyniesie efekty?

W 2020 roku polski dług publiczny wyniósł 1 bilion 97 i pół miliarda złotych. W długu największy udział miał polski sektor bankowy. W rękach polskich banków było 430 i pół miliarda złotych.

Dr Marek Szturo zwrócił uwagę na rolowanie długów.

Rolowanie długów odbywa się gdy stare długi są spłacane nowymi. Zagraniczne instrumenty finansowe oceniają wielkość długów i możliwości poszczególnych państw do ich spłacenia. W przypadku Polski ta ocena, na razie, jest dobra, ale nie znaczy to, że tak będzie w przyszłości (…) W polskie zadłużenie inwestują głównie inwestorzy azjatyccy, między innymi japońscy i chińscy, a także inwestorzy z Luxenburga i Holandii. Kupują polskie papiery wartościowe i papiery skarbowe (…)

Barometrem gospodarek na całym świecie są giełdy papierów wartościowych. W ubiegłym roku z polskiej giełdy wycofały się 24 spółki, to najwięcej od 8 lat.

Giełda, to jeden z parametrów stanu gospodarki (…) Dla firm niewygodne jest chwalenie się problemami, a spółki publiczne powinny to robić. Transparentność, w pewnych warunkach, może szkodzić spółkom (…)

W Polsce bardzo szybko rozwijają się centra profesjonalnych usług dla biznesu. Pod względem liczby osób zatrudnionych w tej branży Polska zajmuje pierwsze miejsce w Europie i trzecie na świecie. W całym kraju działalność prowadzi ponad 1050 centrów, co stanowi około 70 procent wszystkich centrów w Europie Środkowo-Wschodniej. Zatrudnienie w sektorze przekracza 240 tysięcy pracowników. Centra nowoczesnych usług biznesowych stworzyły miejsca pracy w około 50 miastach.

Dr Marek Szturo ocenił, że centra profesjonalnych usług dla biznesu są wyjątkowo ciekawą branżą usługową.

Pokazuje ona, że w dobie kryzysu można się rozwijać. Niskie koszty zatrudnienia i wysoki poziom merytoryczny kadry to zalety takich firm. Mamy trzecie miejsce na świecie w tej branży, po Indiach i Filipinach. Tego typu usługi są przyszłością (…) Wszystko opiera się na bazie wymiany informacji. Wielkie korporacje chętnie zlecają takie usługi. Wchodzimy na wyższy poziom, bo takie usługi mogą podnieść atrakcyjność naszego kraju.

Do tej pory najlepiej rozwijającymi się rynkami, w których zrealizowano najwięcej inwestycji są Kraków, Warszawa, Wrocław, Poznań, Trójmiasto, Katowice i Łódź, choć coraz większym zainteresowaniem cieszą się inne ośrodki, takie jak Szczecin, Lublin, Bydgoszcz, Toruń, Opole, Kielce czy Białystok.

Bezkompromisowym liderem pod względem zatrudnienia w sektorze pozostaje jednak Kraków.

Posłuchaj audycji Po Pierwsze Gospodarka

00:00 / 00:00

dr Marek Szturo – Wydział Nauk Ekonomicznych UWM. Fot. K. Ośko

Redakcja: B. Świerkowska-Chromy za L. Cimoch

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w gospodarka, giełda, ekonomia, dług, pandemia, dług publiczny
Najnowszy raport MZ: 104 zakażenia koronawirusem w kraju, 3 na Warmii i Mazurach

104 zakażenia koronawirusem w Polsce, w tym trzy w województwie warmińsko-mazurskim odnotowało w najnowszym raporcie Ministerstwo Zdrowia. Współczynnik zakażeń w regionie wynosi 0,02 i niższy od...

Zamknij
RadioOlsztynTV