Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 9 °C pogoda dziś
JUTRO: 18 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Marek Surmacz: OHP nie obawia się swoją przyszłość. Jesteśmy kontynuatorem tradycji junackiej jeszcze sprzed wojny

Komendant główny OHP Marek Surmacz

Ochotniczy Hufiec Pracy walczy o młodzież w wieku 15 -18 lat – tłumaczył w Porannych Pytaniach komendant główny OHP Marek Surmacz.

Stopa bezrobocia w sierpniu wyniosła 7,1 procent i nie zmieniła się w porównaniu ze wskaźnikiem z lipca tego roku. Jak podkreślała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska, nie wpadamy w euforię, ciągle mamy duże grupy osób, które można wprowadzić na rynek pracy.

Marek Lewiński: Czy te osoby, które można wprowadzić na rynek pracy są też w hufcach?

Marek Surmacz

Tak. W zainteresowaniu OHP jest młodzież między 15 a 18 rokiem życia. Zachęcamy ich do uczestnictwa w Ochotniczych Hufcach Pracy tych, którzy z jakiś powodów nie mogą lub nie chcą uczestniczyć w powszechnym systemie nauczania zawodowego. My stwarzamy odpowiednie warunki nauki, wychowania, zakwaterowania, kadrę opiekuńczą i wychowawczą. Mamy też kadrę instruktorską do nauki w zawodach, które zdaniem młodych ludzi są najatrakcyjniejsze (…) . W związku z bieżącą sytuacją i zmianami w systemie kształcenia powszechnego za chwilę będziemy musieli się odnaleźć wśród konkurencji. Nie wiem jak to będzie, bo każda zmiana systemowa powoduje reakcje, których do końca przewidzieć nie da. OHP nie obawia się swoją przyszłość. Poziom świadczonych usług, który zapewniamy jest na tyle dobry, że na długie lata mamy zapewniony przepływ młodzieży.

Marek Lewiński: Czy Ochotnicze Hufce Pracy istnieją już tylko w Polsce?

Marek Surmacz

Ochotnicze Hufce Pracy nigdy nie istniały gdzie indziej. OHP to był polski pomysł. Jesteśmy kontynuatorem tradycji junackiej jeszcze sprzed wojny. W przyszłym roku wchodzimy w 100-lecie niepodległej Rzeczpospolitej i 60-lecie Ochotniczych Hufców Pracy. Chcemy zaznaczyć naszą obecność na rynku.

Posłuchaj rozmowy Marka Lewińskiego z Markiem Surmaczem

00:00 / 00:00

 

 

Redakcja: BSChromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w młodzież, praca, OHP, Surmacz
Nowa siedziba i nowe warsztaty. Warmińsko-Mazurska Komenda OHP w Olsztynie zmieniła locum

Do użytku oddano budynek przy ulicy Artyleryjskiej, który do tej pory służył Agencji Mienia Wojskowego. Uczę się tu na mechanika. Dlaczego tutaj trafiłem? Po prostu nie...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV