Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 25 °C pogoda dziś
JUTRO: 24 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Marek Kuźniewski: komisje szacują straty spowodowane suszą

Marek Kuźniewski – członek zarządu Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej. Fot. Ł. Sadlak

O zagrożeniu suszą w rolnictwie i stratach jakie powoduje mówił w Porannych Pytaniach Radia Olsztyn Marek Kuźniewski z Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej.

Rolnicy zaczynają liczyć straty. Upały i mała ilość opadów przez cały rok spowodowały suszę w całym kraju. Oficjalnie na Warmii i Mazurach suszą dotkniętych jest 56 gmin. Najwięcej na południu województwa, w powiatach: nidzickim, działdowskim, nowomiejskim i ostródzkim. Marek Kuźniewski dodał, że powiatowe komisje już odwiedzają gospodarstwa, które zgłaszały problem. Gość Radia Olsztyn tłumaczył, że według rozporządzenia unijnego pomoc mogą uzyskać rolnicy, których gospodarstwa są w 30 procentach zniszczone przez suszę. Szacuje się, że w całej Polsce suszą objętych może być nawet milion hektarów gruntów.

Gość Porannych Pytań mówił także o producentach mleka, którzy muszą zapłacić kary za przekroczenie tzw. kwot mlecznych. Rolnicy z Warmii i Mazur, którzy są krajowym liderem w produkcji mleka zapłacą aż 66 milionów złotych kar. Rekordzista będzie musiał oddać 2,5 miliona złotych.

Posłuchaj rozmowy Wojciecha Jermakowa z Markiem Kuźniewskim

00:00 / 00:00

 

(bsc)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w rolnictwo, susza, Warminsko-Mazurska Izba Rolnicza
Na kombajnie z promilami

W Krzywcu w gminie Susz policjanci zatrzymali do kontroli 68-letniego operatora kombajnu. Mężczyzna prowadził pojazd mając prawie promil alkoholu. Dodatkowo nie miał uprawnień do kierowania takim...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV