Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 16 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Marek Gróbarczyk: Przekop Mierzei Wiślanej idzie zgodnie z planem. Złoże bursztynu może być atrakcją turystyczną

Trwają prace na Mierzei Wiślanej. Fot. materiały prasowe NDI/BESIX

Minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk zapewnił, że przekop Mierzei Wiślanej idzie zgodnie z planem.

Minister dodał, że inwestycja jest realizowana zgodnie z wymogami środowiskowymi i projektem budowlanym.

Jesteśmy na etapie rozpoczęcia wykopów pod śluzą. Zostały ukończone przyczółki pod układ mostowo-drogowy oraz rozpoczęto budowę falochronów od strony Zatoki Gdańskiej, jak i od Zalewu Wiślanego

– powiedział Marek Gróbarczyk.

Rozpoczął się też drugi przetarg na budowę kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną do portu w Elblągu i innych, które znajdują się na Zalewie Wiślanym.

W tym roku przetarg na pewno będzie rozstrzygnięty

– zapewnił minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej.

Gróbarczyk stwierdził też, że inwestycja spotyka się z krytyką ze strony Rosji, ponieważ kraj ten obawia się konkurencji, jaka pojawi się po zakończeniu przekopu. Jak mówił, „dla nas jest oczywiste”, że Rosja dąży do zahamowania wszelkich tego typu inwestycji, aby umożliwić swoim portom „wycięcie wszelkiej konkurencji w ramach rozwoju dróg nie tylko wodnych, ale i też lądowych”.

Tymczasem, jak wskazał Marek Gróbarczyk, przekop Mierzei to „stworzenie alternatywy dla krajów, które znajdują się za wschodnią granicą” i „domkniecie Via Carpatia, której jedna z odnóg będzie wykorzystywała port w Elblągu”.

Marek Gróbarczyk wyjaśnił, że przeprowadzono skrupulatne badania, które wykazały, że w okolicy znajdują się dwa złoża bursztynu. Jedno – 900 kilogramów nadające się do wydobycia i drugie 500 kilogramów, które nie stanowi wartości wydobywczej, bo jest zbyt rozdrobnione.

Bursztyn może być atrakcją turystyczną

– zapowiada Marek Gróbarczyk.

Trwają prace na Mierzei Wiślanej. Fot. materiały prasowe NDI/BESIX

Autor: IAR
Redakcja: B.Gajlewska/B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w przekop
Bursztyn na terenie przekopu Mierzei Wiślanej. Prawdopodobnie znajduje się tam 6,9 ton „złota Bałtyku”

Wiceminister aktywów państwowych Maciej Małecki poinformował w Sejmie, że prace przy przekopie Mierzei Wiślanej nie dotarły jeszcze do znajdującego się tam złoża bursztynu. Według sporządzonej dokumentacji...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV