Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 25 °C pogoda dziś
JUTRO: 24 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Marcin Kazimierczuk komentuje nowy harmonogram naboru wniosków. „Musimy dostosować się do zmian w ochronie środowiska”

„Zmiany w Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich dostosowują się do potrzeb rolników” – zapewniał w Porannych pytaniach Marcin Kazimierczuk, wiceszef warmińsko-mazurskiej Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. W ten sposób odniósł się do zmian w tegorocznym harmonogramie naboru wniosków.

Na przykład Izby Rolnicze domagały się działań związanych z dofinansowaniem nawadniania – mówił Kazimierczuk.

Ustaliliśmy, że to będzie dobrym przykładem na to w jaki sposób dostosowujemy się do oczekiwań rolników. W związku z tym pod koniec 2019 był nabór wniosków z tego działania obszaru E modernizacji gospodarstw rolnych na dofinansowanie urządzeń na nawadnianie upraw rolniczych i to było pierwsze wezwanie. Kolejne wezwania – jedno, dwa, a może nawet trzy będą w roku 2020 i być może jeszcze zdążymy w 2021 roku to zrobić.

W tym roku odbędą się nabory na 30 działań z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Do 28 stycznia trwa nabór wniosków na inwestycje dotyczące ochrony wód przed azotanami. – Musimy dostosowywać się do zmian w ochronie środowiska – dodał Kazimierczuk.

Zmieniło się prawo wodne. Teraz Polska jest jednym wielkim obszarem ochronnym, jeśli chodzi o ochronę przed azotanami pochodzenia rolniczego. Stąd też tutaj to działanie ma na celu umożliwić rolnikom wybudowanie, zmodernizowanie, powiększenie dotychczasowych płyt obornikowych i zbiorników na gnojowicę, tak aby nie zanieczyszczali środowiska.

Maksymalnie na jedno gospodarstwo można otrzymać 100 tys. zł. Pomoc przyznawana jest w formie refundacji części kosztów kwalifikowanych. Młodzi rolnicy mogą otrzymać bonifikatę w wysokości 60 procent, a pozostali rolnicy – 50.

O pomoc nie mogą ubiegać się właściciele ferm drobiu powyżej 40 tys. stanowisk oraz trzody chlewnej powyżej 2 tys. stanowisk dla świń.

Posłuchaj Porannych pytań

00:00 / 00:00

Redakcja: A. Chmielewska za M. Lewiński

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w nabór, gospodarstwo, dofinansowanie, Izba Rolnicza, video, Marcin Kazimierczuk
Iwona Arent i Zbigniew Ziejewski zgodnie o referendum w sprawie odwołania prezydenta Olsztyna

Zastanawiam się, dlaczego to referendum ma się odbyć akurat teraz – tak o zbieraniu podpisów pod wnioskiem o przeprowadzenie w Olsztynie referendum w sprawie odwołania prezydenta...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV