Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -2 °C pogoda dziś
JUTRO: -4 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Małżeństwo na kłódkę

Kłódki na moście w Olsztynie. Fot. Sławomir Ostrowski

Są związki na klamkę i małżeństwa na kłódkę. O ile tym pierwszym nic nie grozi (chyba że ustawa o związkach partnerskich) o tyle te drugie są zagrożone.

Czy czeka nas fala rozwodów?

We Wrocławiu z mostu Tumskiego zdjęto ponad 300 kg kłódek. Od czterech lat panuje na tym moście pewna tradycja. Każda para nowożeńców, która przypnie swoją kłódkę na balustradzie mostu, będzie cieszyć się wieczną miłością. Klucze wraz ze słowami : „przyjmij kłódkę na znak miłości” wrzuca się do Odry. I tak ubezpieczona para jest spokojna o swe szczęśliwe pożycie małżeńskie. Teraz po interwencji służb miejskich ciężkie dowody miłości zniknęły. Jak na ironię, powodem ich usunięcia była troska o bezpieczeństwo przechodniów. Bo co by było, gdyby komuś taka miłość na głowę spadła?

Kłódki na moście w Berlinie. Fot. Sławomir Ostrowski

We Wrocławiu wrze. Pary, w obawie o swą zagrożoną miłość zwierają szyki i knują plany odbicia kłódek. Jeden z młodych żonkosiów buńczucznie zapowiedział, że jak znajdzie – to powiesi z powrotem i zespawa na amen. No bo jak można tak po chamsku obchodzić się z jego miłością – to po primo. A po drugie primo – on teraz nie jest pewny, czy dobrze zrobił, że się ożenił. No i – cytując klasyka Paprykarza – JAK ŻYĆ..?

Swego czasu, blady strach padł na mieszkańców Olsztyna. Tu także od czterech lat nowożeńcy zaklinają swą miłość w kłódkach. Dowód miłości wieszają na Zamkowym moście, a klucz wyrzucają do Łyny. Tymczasem balustrada rdzewieje, a przez kłódki nie da się jej porządnie wyczyścić i pomalować. Miejski Zarząd Dróg i Mostów zastanawiał się co z tym fantem zrobić. Rozbić tyle małżeństw, toż to szok..! Tak powstała koncepcja ustawienia w pobliżu mostu specjalnej, plastikowej poręczy. Pomysł spalił jednak na panewce, bo kto by chciał powiesić swą miłość na jakimś tandetnym plastiku?

Kłódki na moście w Wilnie. Fot. Sławomir Ostrowski

Wymyślono więc, by nowożeńcy deponowali w ratuszu jeden komplet kluczy, a drugi wrzucali sobie zgodnie z tradycją do Łyny. I znowu skucha. Bo to tak, jakby powierzyć urzędnikom klucz do pasa cnoty swej żony, samemu go nie mając. Zapytano więc mieszkańców o zdanie. Za usunięciem kłódek opowiedziało się ponad 50 procent Olsztynian, przeciwko było 40 procent. Sześciu procentom kłódki zwisają zwiędłym kalafiorem. Co z tego wynikło? Kłódki zostają, zapewne do czasu, aż z zabytkowej balustrady zostanie kupka rdzy. No bo jak można stawać na drodze czyjegoś szczęścia? Małżeństwa mogą odetchnąć z ulgą.

Wniosek: Olsztyn jest prorodzinny. Wrocław może się od nas uczyć…

Kłódki na pomoście w nadmorskim Mielnie, fot. Sławomir Ostrowski

Kłódki na pomoście w nadmorskim Mielnie, fot. Sławomir Ostrowski

 

 

 

Przeczytaj poprzedni wpis:
Bieg na sześć łap

W olsztyńskim schronisku dla zwierząt prowadzona jest akcja Bieg na sześć łap. Jej celem jest zachęcenie miłośników biegania oraz przyjaciół zwierząt do uprawiania niniejszej formy aktywności...

Zamknij
RadioOlsztynTV