Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 2 °C pogoda dziś
JUTRO: 13 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Maleje zagrożenie powodziowe na Żuławach Elbląskich

Zalew Wiślany, fot. Jacek Szulecki

Jeszcze tylko w Batorowie na Wyspie Nowakowskiej rzeka Elbląg utrzymuje się w stanie wysokim. Podobnie jest na jeziorze Druzno, którego poziom jest powyżej punktów ostrzegawczych.

Na Nogacie, nad Zalewem Wiślanym i w samym Elblągu wodomierze wskazują stały odpływ wody, mimo, że wciąż wieje silny wiatr. Teraz zmienił on kierunek z północnego na południowy, czyli korzystny dla Żuław.

– Odbywa się to powoli, ale woda wraca do zalewu – wyjaśnia Stanisław Sołowiej ze Starostwa Powiatowego w Elblągu.

Wciąż trwa monitoring wałów i miejsc potencjalnie zagrożonych powodzią. Przypomnijmy, Żuławy Elbląskie w większości leżą na terenach depresyjnych. Niebezpieczne są tu nie tylko silne opady czy roztopy, ale też wiatry wpychające w głąb lądu wody Zalewu Wiślanego powodujące tzw. cofkę. Taka sytuacja może przydarzyć się o każdej porze roku. Spiętrzona woda na Żuławach musi zostać wypompowana. Służy temu, działająca przez cały rok, ogromna infrastruktura melioracyjna. (mstan/bsc)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Żuławy, Drużno, stan wód
Stabilizacja sytuacji na Żuławach Elbląskich

Od północy opada woda na Żuławach Elbląskich. Na rzece Elbląg i Nogacie, a także na Zalewie Wiślanym jej poziom jest poniżej stanów ostrzegawczych. Natomiast - zgodnie...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV