Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 12 °C pogoda dziś
JUTRO: 22 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Maleje liczba rodzin korzystających z pomocy społecznej. W Olsztynie spadła o ponad 4 procent

Główny Urząd Statystyczny podał, że w 2016 roku w całej Polsce z pomocy społecznej korzystało ponad 7 procent rodzin. W liczbach bezwzględnych to spadek o prawie 1/10 w porównaniu z rokiem 2015.

Województwo warmińsko-mazurskie było na czele korzystających ze wsparcia regionów. Dotyczyło to ponad 12 procent rodzin na Warmii i Mazurach. Dokładnych danych ogólnopolskich za rok 2017 jeszcze nie ma, ale z danych regionalnych widać, że sytuacja wciąż się poprawia.

W Olsztynie liczba rodzin korzystających z pomocy społecznej spadła o ponad 200, do niespełna 4700 rodzin na koniec ubiegłego roku.

To efekt wzrostu płacy minimalnej, spadku bezrobocia, ale znaczenie ma też rządowy program 500 plus

– wymienia powody spadku Elżbieta Skaskiewicz, dyrektor olsztyńskiego MOPS-u.

Co ciekawe, jeśli rodzina dostaje pieniądze z programu 500 plus, to tak naprawdę nie musi rezygnować z innych form pomocy społecznej, bo to świadczenie nie jest wliczane do tzw. kryterium dochodowego. A mimo to w całym województwie niektóre rodziny rezygnują.

Łączenie świadczeń jest możliwe i takie przypadki też mają miejsce, natomiast część rodzin zanotowała taką poprawę sytuacji materialnej, że nie chcą iść do ośrodka pomocy społecznej po wsparcie

– podkreśla Joanna Jabłonka-Kastrau, wicedyrektor wydziału polityki społecznej w urzędzie wojewódzkim w Olsztynie.

Na Warmii i Mazurach widać jeszcze jedno pozytywne zjawisko. Spada liczba dzieci i młodzieży, które korzystają z dożywiania w szkołach. Nie ma jeszcze danych dla całego województwa za cały rok 2017. W pierwszym półroczu tego roku liczba osób korzystających na Warmii i Mazurach z pomocy społecznej spadła o ponad 22 tysiące do niespełna 137 tysięcy. Pełne dane za ubiegły rok poznamy w przyszłym miesiącu.

Posłuchaj relacji Andrzeja Piedziewicza

Autor: A.Piedziewicz
Redakcja: BSChromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w pieniądze, GUS, rodziny
W Szczytnie pojawili się oszuści wyłudzający pieniądze od seniorów. Przestępców szuka policja

Wracamy do sprawy oszustów, którzy zaatakowali w Szczytnie. Do dwóch mieszkanek miasta zadzwonili mężczyźni podający się za ich synów. 76 -letnia kobieta, której rzekomy syn przedstawiał...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV