Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 8 °C pogoda dziś
JUTRO: 12 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Mają zapewnić schronienie i ochronę gatunkową. Olsztyn zbuduje specjalne budki dla nietoperzy

Fot. fotolia.pl

W Olsztynie do połowy września będzie zamontowanych 200 budek dla nietoperzy. Rzeczniczka Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska Justyna Januszkiewicz informuje, że budki mają zapewnić schronienie koloniom rozrodczym tych ssaków.

Wyjaśnia, że „ta populacja ostatnio ucierpiała wskutek wycinki drzew i powszechnej termomodernizacji budynków”. Dlatego RDOŚ chce stworzyć alternatywne miejsca rozrodu dla tych zwierząt. Budki dla nietoperzy będą zainstalowane głównie w parkach i nad rzeką Łyną. Mają kosztować około 15 tysięcy złotych i będą sfinansowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie.

Podczas ostatniego zimowego liczenia nietoperzy w jednym z podziemnych kanałów burzowych w Olsztynie stwierdzono 4,5 tysiąca osobników tego gatunku. To największe – znane badaczom – zimowisko nietoperzy na Warmii i Mazurach zostało objęte tzw. ochroną strefową. W regionie duże zimowiska znajdują się również w dawnej kwaterze Adolfa Hitlera „Wilczy Szaniec” w Gierłoży oraz Kwaterze Głównej Wehrmachtu w Mamerkach nad Kanałem Mazurskim.

Nietoperze są objęte w Polsce ścisłą ochroną gatunkową. Prawo zakazuje ich płoszenia, przetrzymywania, zabijania oraz niszczenia siedlisk i kryjówek. Jeden nietoperz w ciągu nocy jest w stanie upolować nawet do dwóch tysięcy komarów.

 

Źródło: PAP
Redakcja: W. Chromy/A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Olsztyn, ochrona, Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska, nietoperze, budki
Trwa koszenie rzeki Łyny. Kajakarze i wędkarze muszą być wyjątkowo ostrożni

Rozpoczęło się mechaniczne koszenie dna rzeki Łyny. Obecnie prace prowadzone są na odcinku od Kurek do miejscowości Ząbie, na terenie gminy Olsztynek. Od 20 lipca koszenie...

Zamknij
RadioOlsztynTV