Maciej Wróbel o połączeniu kolejowym Mazur z CPK: chcemy, by ten projekt był realny
Samorządowcy z Warmii i Mazur oraz Podlasia i Mazowsza chcą przekazać premierowi petycję, by nie rezygnował z planów budowy tak zwanej szprychy nr 3 od Giżycka do Ostrołęki. O tym jak rozwiązać problem Marek Lewiński rozmawiał z posłem Koalicji Obywatelskiej Maciejem Wróblem.
Chodzi o połączenie kolejowe, które miało być częścią projektu Centralnego Portu Komunikacyjnego. Zamiast m.in. tego, rząd przedstawił tak zwaną koncepcję „Y”, czyli linię kolei dużych prędkości w kierunku Poznania i Wrocławia.
Poseł Koalicji Obywatelskiej Maciej Wróbel wyjaśniał w Porannych Pytaniach Radia Olsztyn, że chodzi o urealnienie kosztów całego projektu CPK.
Planowanych było bardzo wiele szprych. Do tej pory nie mamy informacji, czy plany te były realne do zrealizowania. 150 miliardów złotych, bo taka kwota miała pochłonąć cały projekt CPK. My urealniamy tę kwotę i zmniejszamy do 131 miliardów złotych (…) Nie chodzi o to, żeby coś miało odpaść, ale żeby ten projekt był realny. Dziś założenie jest takie, żeby z każdego miasta wojewódzkiego do centrum kraju dojedziemy w sto minut
– stwierdził poseł KO.
„Ten protest jest zaskakujący” – stwierdził Maciej Wróbel, poseł KO i przewodniczący sejmowej podkomisji do spraw mediów i polityki audiowizualnej. Odniósł się w ten sposób do działań mediów komercyjnych, które opublikowały czarne plansze z napisem „Politycy! Nie zabijajcie polskich mediów!”. Uważają, że nowelizacja ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych jest dla nich szkodliwa.
Poseł Koalicji Obywatelskiej twierdzi jednak, że protest służy wymuszeniu na ustawodawcy zmiany przepisów o dodatkowy punkt. Przeciwko nowelizacji ustawy protestowało około 350 tytułów gazet i portali lokalnych. Była to jednodniowa akcja protestacyjna.
Posłuchaj rozmowy Macieja Wróbla
Autor: M. Lewiński
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy