Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 10 °C pogoda dziś
JUTRO: 13 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Luzowanie obostrzeń: otwarte są centra handlowe i muzea. Najmłodsi uczniowie wrócili do szkół

fot. Przemysław Getka

Od wtorku nieco mniej epidemicznych obostrzeń. Ponownie mogą działać markety budowlane oraz wszystkie sklepy w galeriach handlowych. Dzieci z klas I-III w szkołach podstawowych znów uczą się stacjonarnie.

W jednej z olsztyńskich galerii przed południem tworzyły się niewielkie kolejki. „Wolę kupować stacjonarnie, bo wtedy naprawdę wiem, co kupuję” – przekonywała reportera Radia Olsztyn jedna z klientek.

00:00 / 00:00

Natalia Tur, regional marketing manager Galerii Warmińskiej i Aura Centrum Olsztyna, przypomniała o zasadach wciąż obowiązujących w centrach handlowych.

Dystans, dezynfekcja, maseczki. Przy każdym wejściu do centrum handlowego są dyspensery z płynem dezynfekcyjnym, w każdej toalecie, w każdym sklepie. Na każdej witrynie naklejka, na której najemcy wpisują, ile osób może przebywać w danym sklepie. Na wejściach do centrum również są informacje, ile osób w danym momencie może przebywać w centrum i jest to monitorowane.

00:00 / 00:00

Od dziś zwiedzających mogą znów wpuszczać muzea i galerie sztuki. Tu także należy zachować reżim sanitarny. Tak jak w sklepach, obowiązuje limit 1 osoby na 15 metrów kwadratowych.

Bardzo czekaliśmy na to otwarcie. Z punktu widzenia finansowego już źle wyglądała sytuacja muzeum, a po drugie – naprawdę brakowało nam turystów, brakowało nam tego ruchu

– przyznał Mirosław Jonakowski, dyrektor Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku.

W województwie warmińsko-mazurskim w szkolnych ławkach zasiadło około 40 tysięcy dzieci. Wojciech Cybulski, warmińsko-mazurski wicekurator oświaty podkreślił, że ich powrót odbył się bez problemów. Przekonywał też, że – mimo iż do końca roku szkolnego pozostało niezbyt wiele czasu – takie rozwiązanie jest korzystne.

Każdy dzień pracy stacjonarnej jest bardziej efektywny i korzystny z punktu widzenia przekazywania wiedzy, kształtowania umiejętności i postaw. Do wakacji mamy jeszcze półtora miesiąca, więc to doskonała okazja, by te trudne treści, które przy pomocy metod pracy na odległości nie były skutecznie przekazywane, myślę że te trudne treści nauczyciele teraz w pracy stacjonarnej wyrównają

– uważa Wojciech Cybulski.

00:00 / 00:00

Starsi uczniowie muszą natomiast jeszcze poczekać. Klasy IV-VIII szkół podstawowych i wszystkie klasy szkół ponadpodstawowych od 15 maja mają zacząć uczyć się w systemie hybrydowym, a od 29 maja wrócić do nauki stacjonarnej.

Autor: A. Piedziewicz
Redakcja: M. Rutynowski

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w muzeum, szkoła, galerie handlowe, sklepy, galeria sztuki, Wojciech Cybulski, obostrzenia sanitarne, sklepy budowlane
Odkrycie podczas rekonstrukcji zamku w Szczytnie. Odkopane fragmenty pokazują pierwotny kształt warowni

Kończy się remont XIV-wiecznego zamku w Szczytnie. Roboty konserwatorskie i rekonstrukcyjne trwały od 2019 roku. Katarzyna Hrybek-Dudek, naczelnik wydziału gospodarki miejskiej w szczycieńskim ratuszu podkreśla, że...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV