Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 16 °C pogoda dziś
JUTRO: 21 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Lotnisko w Olsztynie bramą na Litwę

Lotnisko na olsztyńskich Dajtkach. Fot. Jacek „Grabarz” Grabowski

Lotnisko na Dajtkach w Olsztynie, już niedługo, będzie mogło się pochwalić nowoczesnym systemem ułatwiającym lądowanie przy wykorzystaniu nawigacji satelitarnej.

Aby system działał poprawnie, konieczne było stworzenie odpowiedniej infrastruktury. Jak mówi dyrektor Aeroklubu Warmińsko-Mazurskiego Michał Zazula, trwają ostatnie prace, również naukowe, nad wprowadzeniem systemu GNSS. Przy wsparciu naukowców z UWM postawiono specjalną stację monitorującą sygnał.

– Olsztyńskie lotnisko może się także pochwalić dwoma, zaledwie kilkuletnimi, samolotami szkoleniowymi Diamond DA 20, które umożliwiają naukę lądowania dzięki systemowi GNSS – podkreśla Bogdan Kozłowski, szef szkolenia w Aeroklubie Warmińsko-Mazurskim.

Lotnisko w Olsztynie ma również nową stacją paliw, która umożliwia sprzedawanie benzyny np. lotniczym turystom. Władze aeroklubu nie ukrywają, że najbardziej zależy im na współpracy z lotnikami z Litwy.

Posłuchaj raportu Macieja Świniarskiego

00:00 / 00:00

(mswin/bsc)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w lotnisko, Dajtki, nawigacja, Aeroklub Warmińsko-Mazurski, GNSS
Ryk silników na olsztyńskich Dajtkach

Nawet 200 kilometrów na godzinę na liczniku i to na odcinku zaledwie 402,5 metra. W Olsztynie Grand Prix Night Power 2014, czyli wyścigi na jedną czwartą...

Zamknij
RadioOlsztynTV