Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 16 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Powtórna próba bicia rekordu

Na Jezioraku w Iławie trwa powtórna próba ustanowienia rekordu Guinnessa w jednodniowym przebiegu łodzi z napędem słonecznym.

Wczoraj ze względu na kapryśną pogodę nie udało się pobić rekordu. Załogi z Polski i Holandii wystartowały dziś o godzinie 6.00 rano. Chcą jednego dnia przepłynąć 200 kilometrów łodziami zasilanymi energią słoneczną. Mają do pokonania pętlę wokół Wielkiej Żuławy, największej wyspy śródlądowej w Polsce.

Zadania tego podjęli się członkowie naukowego klubu Korab przy Politechnice Gdańskiej, a całość koordynuje dr inż. Wojciech Litwin, prodziekan Wydziału Oceanotechniki i Okrętownictwa:

00:00 / 00:00

Łodzie biorące udział w biciu rekordu to prototypy. Ich budowa zajęła wiele miesięcy i kosztowała kilka milionów złotych. Wyścigi łodzi solarnych w Iławie to pierwsze takie wydarzenie w tej części Europy. To wspólna inicjatywa Politechniki Gdańskiej i władz miasta. (choj/osk/bsc)

Próba ustanowienia rekordu Guinnessa – prototypy łodzi solarnych na Jezioraku. Fot. R.Chojecki

Próba ustanowienia rekordu Guinnessa – prototypy łodzi solarnych na Jezioraku. Fot. R.Chojecki

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Slider, Jeziorak, łodzie solarne
Biją rekord Guinessa na Jezioraku

Nie w czwartek jak planowali, ale już dziś (10 lipca) żeglarze w Iławie spróbują pobić rekord Guinessa. Załogi z Polski i Holandii wystartowały o 5. rano....

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV