Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 3 °C pogoda dziś
JUTRO: 1 °C pogoda jutro
Logowanie
 
Logo Eko Lider EKO LIDER - WYNIKI KONKURSU DLA SZKÓŁ PODSTAWOWYCH

Litwa od 11 maja otwiera granicę dla Polaków jadących do pracy

Litwa od 11 maja zezwoli na wjazd bez wymogu samoizolacji obywatelom Polski udającym się do pracy, w celach biznesowych lub naukowych – postanowił w środę rząd. Według szefa MSZ Linasa Linkevicziusa granica polsko-litewska może zostać otwarta dla wszystkich na początku lata.

Nie chcę zgadywać, kiedy zostanie otwarta granica z Polską, ale wyobrażam sobie, że może się to stać na początku lata

– powiedział szef litewskiej dyplomacji w rozmowie z PAP.

Minister podkreślił, że „państwa sąsiednie powinny koordynować działania w kwestii wychodzenia z kwarantanny”. – Usprawni to cały proces, unikniemy problemów, których i tak jest wystarczająco wiele – powiedział Linkeviczius.

Jego zdaniem „strategiczne polsko-litewskie partnerstwo w okresie kwarantanny nie ucierpiało”.

Wręcz odwrotnie – zaznaczył. – Te aspekty, które nas łączą, wartości, priorytety dotyczące bezpieczeństwa, pozostają niezmienne, a w dobie obecnych intensywnych rozmów telefonicznych mamy okazję do częstszego konfrontowania argumentów.

Zgodnie z decyzją litewskiego rządu, do 11 maja na terytorium Litwy do pracy, w celach biznesowych lub naukowych będą mogli wjechać wszyscy obcokrajowcy, ale osoby te, w odróżnieniu od obywateli Polski, będzie obowiązywała 14-dniowa samoizolacja.

Rząd w Wilnie zwiększy też liczbę otwartych przejść granicznych z Polską. Od 11 maja dla samochodów osobowych zostanie otwarte m.in. przejście Łoździeje-Ogrodniki. Obecnie czynne jest tylko przejście Kalwaria-Budzisko.

Natomiast na mocy środowego porozumienia premierów Litwy, Łotwy i Estonii od 15 maja zlikwidowane zostaną wszelkie ograniczenia w podróżowaniu pomiędzy tymi trzema krajami. Obywateli państw bałtyckich powracających z innych krajów nadal będzie obowiązywała dwutygodniowa samoizolacja, ale poddać się jej będą mogli w swoich krajach.

W środę rząd Litwy wydłużył okres kwarantanny do końca maja, ale będzie ona łagodzona.

Od 18 maja zostaną otwarte przedszkola, kluby sportowe, salony piękności, gabinety dentystyczne. Można będzie odwiedzać pacjentów w szpitalach i organizować imprezy na świeżym powietrzu dla grup liczących maksymalnie 30 osób.

Środowa decyzja o łagodzeniu warunków kwarantanny jest już czwartą w ciągu ostatnich kilku tygodni. W ramach pierwszego etapu zezwolono na otwarcie sklepów z bezpośrednim wejściem od zewnątrz. Pozwolono też na wjazd do kraju obcokrajowców, którzy mają na Litwie rodziców, dzieci, współmałżonków lub opiekunów. Następnie została wznowiona praca wszystkich sklepów, również tych znajdujących się w dużych centrach handlowych. Zostały otwarte targowiska, rozpoczęły działalność ogródki kawiarniane, muzea, biblioteki i zakłady fryzjerskie; zostały otwarte parki, ogrody zoologiczne; sportowcy przygotowujący się do igrzysk olimpijskich i paraolimpijskich wznowili treningi.

Autor: A. Akińczo (PAP)
Redakcja: A. Chmielewska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w biznes, praca, przejście graniczne, Litwa, otwarcie przejścia
Bliższe Spotkania – 01.05.2020

Święto pracy, majowy weekend, koronawirus – hejt oraz problemy związane z epidemią to tematy, na które z gośćmi Bliższych Spotkań rozmawiała Izabela Malewska. Dziś 1 maja,...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV