Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -2 °C pogoda dziś
JUTRO: -5 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Listopad pod znakiem wąsów! Trwa akcja Movember

Znana od niemal ćwierć wieku akcja Movember rozpoczęła się również na Warmii i Mazurach. Lekarze przypominają panom, aby nie zapominali o badaniach profilaktycznych. Zwłaszcza pod kątem raka prostaty.

Jak mówi urolog Marcin Kochanowicz, panom kończącym 45. rok życia, na początek wystarczy badanie wskaźnika PSA we krwi. Nie można lekceważyć również ryzyka raka jądra. Tu nie trzeba iść na badania i można je wykonać samemu, na przykład pod prysznicem.

Szacuje się, że tylko na raka prostaty zachoruje co 3 mężczyzna w wieku od 50 do 80 lat oraz 80 proc. mężczyzn po 80. roku życia.

Przypomnijmy, Movember (zbitka angielskich słów moustache – wąsy i November – listopad), wąsopad – coroczna, trwająca miesiąc akcja, w której udział polega na zapuszczeniu wąsów w listopadzie. Jej celem jest podniesienie świadomości społecznej na temat problemów zdrowotnych mężczyzn, przede wszystkim raka prostaty i innych rodzajów raka dotykających mężczyzn.

Posłuchaj wypowiedzi

00:00 / 00:00
00:00 / 00:00

Autor: M. Świniarski
Redakcja: A. Niebojewska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w badania profilaktyczne
Profilaktyka raka jelita grubego. Szpital w Elblągu prowadzi specjalną kampanię

„Nie miej tego gdzieś, wszystko o raku jelita grubego” – pod takim hasłem Wojewódzki Szpital Zespolony w Elblągu stara się uświadamiać, jak ważne dla zdrowia i...

Zamknij
RadioOlsztynTV