Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 0 °C pogoda dziś
JUTRO: 0 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Lidia Staroń: ludzie muszą mieć swoje prawa, dlatego trzeba zmienić przepisy dotyczące egzekucji komorniczej i prawa spółdzielczego

Senator niezależna Lidia Staroń. Fot. B. Świerkowska-Chromy

Senator niezależna Lidia Staroń była gościem parlamentarnych Porannych Pytań Polskiego Radia Olsztyn.

Na ostatnim posiedzeniu Senat przyjął, bez poprawek, ustawą o przekopie Mierzei Wiślanej. Senator Lidia Staroń podkreślała, że jest to sprawa szczególnie ważna dla Warmii i Mazur.

Jest to projekt strategiczny. To specustawa zapowiadana już przez wiele kadencji. To nie jest pierwszy rząd, który chciał, aby ten strategiczny dla naszego subregionu projekt wszedł w życie. Czas pokaże jak to wszystko będzie wyglądało. Wszyscy głosowaliśmy za tymi rozwiązaniami. Specustawa powoduje pewnego rodzaju uniezależnienie od Rosji i ożywienie gospodarcze i turystyczne Warmii i Mazur.

Senat przyjął też uchwałę, zgodnie z którą skieruje do Sejmu projekt ustawy o zmianie przepisów dotyczących egzekucji komorniczej. Komornicy i nieprawidłowości w działaniach niektórych komorników to temat, którym Lidia Staroń zajmuje się od wielu lat. Senator wyjaśniła co ma się zmienić w przepisach.

To jest sprawa bardzo istotna. W końcu udało się wykonać orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego (…) Ja przez lata się tym zajmuję. Proces egzekucyjny w końcu musi być prawidłowy, żeby nie było nadużyć i żeby nie okradano wierzycieli i dłużników. Egzekucja ma polegać na tym, żeby ktoś odzyskał swoje pieniądze, ale z jak najmniejszym pokrzywdzeniem dłużnika. Wielokrotnie udało się to w stosunku do pojedynczych komorników, którzy dziś odpowiadają karnie za swoje czyny. Udało mi się także przygotować całościowy projekt (…) w tej kadencji projekt dopracowaliśmy i powiększyliśmy i powstały dwie ustawy. Pierwsza ustawa o komornikach sądowych i egzekucji, druga ustawa o kosztach już w najbliższym czasie zostanie poddana analizie rządu i wejdzie do Sejmu (…) Zanim tamte przepisy wejdą w życie (…) przyjęliśmy w senacie uchwałę, która mówi, o wykonaniu orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego (…) Nie może być tak, że ktoś nic nie robi i dostaje kilka czy kilkanaście tysięcy złotych. Trybunał powiedział, że jest to niezgodne z Konstytucją (…) Nowe przepisy mogłyby obowiązywać już w kwietniu i uratować wiele osób, które nie będą musiały płacić za to, że ktoś niczego nie zrobił (…) Komornik za każde wezwanie policji brał około tysiąca złotych do kieszeni (…)

W senackiej komisji ustawodawczej trwają też prace nad innym tematem, którym senator Lidia Staroń od lat się zajmuje. Chodzi o prawo spółdzielcze.

Pracujemy nad wieloma sprawami. Trzeba zmienić ustawę o syndykach, o biegłych sądowych (…) notariuszach, kodeksie rodzinnym bo tego do dnia dzisiejszego nie ma. Natomiast jeśli chodzi o prawo spółdzielcze już jest inicjatywa, już są druki senackie. To są rzeczy, na które ludzie czekają (…) Dzisiaj przepisy są niezgodne z Konstytucją w zakresie braku prawa do majątku. Spółdzielcy mimo tego, że oszczędzali na fundusz remontowy (…), to jeżeli chcieli odejść ze spółdzielni jako wspólnota, to spółdzielnia tych pieniędzy nie oddawała. Trybunał orzekł, że jest to niezgodne z Konstytucją, bo nie można kogoś okradać. Druga sprawa to tzw. członkowie oczekujący (…) i osoby wykluczane ze spółdzielni (…) W końcu ubrano to w formę przepisów. Wykonanie tego orzeczenia dzisiaj jest już konkretnym drukiem senackim (…)

Posłuchaj rozmowy Andrzeja Piedziewicza z Lidią Staroń

00:00 / 00:00

(bsc)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w senat, senator
Senat przyjął specustawę o budowie kanału przez Mierzeję Wiślaną. Teraz dokument trafi na biurko prezydenta

Specustawa, do której Senat nie zaproponował żadnych poprawek zakłada przekop przez Mierzeję Wiślaną i budowę nowej drogi wodnej łączącej Zatokę Gdańską z Zalewem Wiślanym. Teraz nowe...

Zamknij
RadioOlsztynTV