Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 17 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Liczą wilki i rysie w lasach

W lasach trwa liczenie wilków i rysi. Fot. A. Minkiewicz-Zaremba.

Z kilkudniowym poślizgiem, na Warmii i Mazurach ruszyło wielkie liczenie wilków i rysi. Najpierw akcję opóźnił brak śniegu, potem zbyt intensywne opady. Na obszarze kilkuset tysięcy hektarów drapieżniki liczy ponad 200 leśników.

Do liczenia przystąpiło 18 nadleśnictw. Akcja objęła Puszczę Piską oraz Lasy Napiwodzko – Ramuckie. W 2011 roku nadleśnictwa te przeprowadziły unikatową w skali kraju akcję liczenia tych drapieżników. Okazało się, że na terenie obu kompleksów leśnych żyje co najmniej 51 wilków i 8 rysi. Teraz wielkie liczenie jest powtarzane.

Jak mówi Adam Pietrzak z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie, inwentaryzacja jest konieczna, abyśmy wiedzieli ile zwierząt teraz żyje w naszych lasach.

Nie jest to łatwe zadanie ponieważ, aby je przeprowadzić muszą być odpowiednie warunki atmosferyczne. W rozmowie z Radiem Olsztyn Adam Pietrzak podkreślił, że znaleziono już pierwsze ślady tych dzikich zwierząt.

Na początku marca leśnicy powinni już wiedzieć ile wilków i rysi żyje w mazurskich lasach. Leśnicy mają nadzieję, że ich liczebność wzrosła.

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w las, wilk, ryś
Alpiniści na drzewach

Liny, uprzęże, kaski i… worki przypięte do pasków - przez trzy dni alpiniści pod eskortą leśników z Nadleśnictwa Wichrowo zbierali szyszki z ponad 140-letnich sosen. Zbiór...

Zamknij
RadioOlsztynTV