Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 17 °C pogoda dziś
JUTRO: 16 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Leśnicy uratowali wilka uwięzionego we wnykach. Teraz szukają kłusownika

Młodego wilka, który wpadł w sidła, uratowali leśnicy z Nadleśnictwa Młynary. Drapieżnik odzyskuje siły w Ośrodku Rehabilitacji Zwierząt w Napromku, a kłusownika szuka policja i straż leśna.

Wilka znalazł mieszkaniec gminy Wilczęta. Powiadomił o tym leśników. Po podaniu środka usypiającego przez lekarza weterynarii, drapieżnika wyplątano z zaciśniętej pętli stalowej linki.

Według leśników wilk był już osłabiony. Znalezione na miejscu ślady świadczyły o tym, że wcześniej próbował sam się wyswobodzić.

To młody, około dwuletni basior. Po ocenie stanu zdrowia, lekarz zalecił przewiezienie go do specjalistycznego ośrodka

– przekazał rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie, Adam Pietrzak.

Leśnicy nadali wilkowi imię „Jar”, ze względu na ukształtowanie terenu, gdzie go znaleziono. Trafił do Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt w Napromku w Nadleśnictwie Olsztynek. Będzie tam dochodził do pełni sił przed wypuszczeniem na wolność.

O zdarzeniu poinformowano Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Olsztynie, a także policję, która wspólnie ze strażą leśną szuka kłusownika.

To drugie w ostatnich miesiącach w woj. warmińsko-mazurskim tego typu zdarzenie. Pod koniec grudnia ubiegłego roku dorosłego samca wilka uratowano z wnyków w okolicach wsi Cierzpięty na obrzeżach Puszczy Piskiej. Zwierzę z poważnie uszkodzoną przez linkę łapą, przewieziono do ośrodka leczenia i rehabilitacji w Bielsku-Białej.

Zgodnie z prawem łowieckim za używanie narzędzi kłusowniczych grozi do 5 lat więzienia. W Polsce wilki podlegają ścisłej ochronie gatunkowej, dlatego sprawca odpowiadałby także za złamanie Ustawy o ochronie przyrody, za co dodatkowo grozi areszt albo grzywna.

Jak szacują służby ochrony środowiska, w lasach Warmii i Mazur żyje około 150 wilków – głównie w Puszczy Rominckiej, Boreckiej, Piskiej i Napiwodzko-Ramuckiej oraz Lasach Skaliskich i na Wysoczyźnie Elbląskiej.

 

Autor: PAP
Redakcja: K. Piasecka

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w kłusownik, wilk, Napromek, wnyki, poszukiwania
Policja wciąż szuka Joanny Marcińczyk z Białej Piskiej

Policjanci w dalszym ciągu szukają 35-letniej Joanna Marcińczyk z Białej Piskiej. Kobieta zaginęła 17 lutego. Od momentu wyjścia z domu nie nawiązała kontaktu z rodziną. W...

Zamknij
RadioOlsztynTV