Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 1 °C pogoda dziś
JUTRO: 0 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Leśne fotopułapki pomogą w walce z afrykańskim pomorem świń

To będzie pionierska metoda inwentaryzacji dzików. Sto fotopułapek wspomoże walkę z afrykańskim pomorem świń w lasach Warmii i Mazur.

Na początku listopada w zachodniej części regionu rozpocznie się wielka inwentaryzacja zwierząt – zapowiedział Adam Pietrzak, rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie.

Dokonywana pionierską metodą inwentaryzacja, to efekt tego, że chcemy wiedzieć ile dzików żyje w tej chwili w lasach nadleśnictwa Iława i Susz. Wszystko po to, bu wspomóc walkę z ASF-em.

00:00 / 00:00

Tylko u świń hodowlanych w powiecie iławskim od początku roku stwierdzono sześć ognisk ASF. Ten powiat oraz nowomiejski, a także w części olsztyński i lidzbarski są w tzw. strefie czerwonej, objętej ograniczeniami, które utrudniają zbyt trzody hodowcom.

Dzięki fotopułapkom policzone zostaną nie tylko dziki – dodał Adam Pietrzak.

Każde takie urządzenie wyposażone jest w czujnik ruchu. Gdy zostanie on aktywowany przez ruch zwierzęcia, wówczas fotopułapka zaczyna nagrywać obraz. Oczywiście nie będziemy liczyć tylko dzików, ale przy okazji policzymy tez jeleniowate, czy tez chronione gatunki takie jak wilki.

00:00 / 00:00

Pierwsza na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie inwentaryzacja z użyciem stu fotopułapek potrwa miesiąc.

 

Kolejne ognisko ASF w regionie. To największe wykryte w tym roku

Autor: P. Karpiszen
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Dziki, las, lasy, ASF, świenie
Kolejne ognisko ASF w regionie. To największe wykryte w tym roku

Największe w tym roku ognisko afrykańskiego pomoru świń w stadzie hodowlanym w regionie potwierdziły służby weterynaryjne w Nowym Mieście Lubawskim. Choroba wystąpiła w gospodarstwie utrzymującym prawie...

Zamknij
RadioOlsztynTV