Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 14 °C pogoda dziś
JUTRO: 16 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Lekarze i studenci medycyny z olsztyńskiego Collegium Medicum pożegnali prochy donatorów

Fot. M. Kwiatkowska

Na wydziale lekarskim Collegium Medicum Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego odbyła się w sobotę pierwsza w historii tej uczelni ceremonia pożegnania prochów osób, które przekazały swoje zwłoki na potrzeby nauki. To pierwszy memoriał im. Ojca Prof. I.M. Bocheńskiego.

To jest nasz moralny obowiązek, żeby pożegnać naszych nauczycieli, na których uczyli się zarówno studenci, jak i lekarze po specjalizacjach

– powiedział prof. Jerzy Gielecki z katedry anatomii prawidłowej człowieka wydziału lekarskiego Collegium Medicum Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

00:00 / 00:00
Wśród osób, których prochy pożegnano w sobotę byli tacy, którzy na pochówek czekali osiem lat.

Niektórzy mieli rodziny i te rodziny cierpliwie na pochówek prochów swoich bliskich czekały, inni byli samotni. Wśród osób, które przekazały swoje zwłoki lekarzom są zarówno profesorowie, jak i więźniowie, którzy odsiadując wyroki zdecydowali, że tym gestem odkupią swoje winy

– przyznał prof. Gielecki. Dodał, że niektórzy zastrzegli zachowanie ich tożsamości w tajemnicy.

Tadeusz Ender, przedstawiciel rodzin darczyńców powiedział, że niektórzy z donatorów byli samotni; dwie takie osoby były podopiecznymi domu pomocy społecznej w Grazymach. Ender wspominał swoją siostrę Annę, urodzoną w 1926 roku w Wilnie.

Modlitwę nad urnami zmarłych przeprowadzili duchowni trzech wyznań: katolickiego, prawosławnego i ewangelicko-augsburskiego.

Wszyscy studenci obecni na ceremonii złożyli przy urnach białe róże i lilie.

Na zajęciach anatomii nie myślimy o tym, kim była osoba, której dotykamy, na której się uczymy. Memoriał daje nam możliwość wyjścia poza te ramy techniczne

– mówił podczas ceremonii jeden ze studentów medycyny.

Urny z prochami donatorów dla olsztyńskiej medycyny zostały przewiezione do kolumbarium zbudowanego przez uniwersytet na cmentarzu w podolsztyńskich Dywitach.

Podczas ceremonii wielokrotnie podkreślano, że żadna pomoc naukowa – ani tradycyjna, ani elektroniczna – nie jest w stanie zastąpić ludzkiego ciała w nauce anatomii oraz testowaniu nowych metod leczenia. Na zwłokach donatorów w Olsztynie przeprowadzono ponad 15 kursów dla lekarzy specjalistów – neurologów, neurochirurgów, chirurgów, chirurgów szczękowych, ortopedów czy laryngologów.

To są najbardziej specjalistyczne szkolenia, np. wszczepiania implantów czy prowadzenia najnowocześniejszych technik operacyjnych

– podkreślił prof. Gielecki.

Obecnie katedra kierowana przez prof. Gieleckiego posiada ponad 200 spisanych notarialnie testamentów, w których darczyńcy deklarują przekazanie swoich zwłok na potrzeby nauki.

Ceremoniał nazywany jest na cześć prof. Bocheńskiego, który był wszechstronnie wykształconym duchownym. Swoje ciało przekazał uniwersytetowi we Fryburgu, którego był rektorem.

 

Autor: J. Kiewisz-Wojciechowska (PAP)
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w nauka, zwłoki, Collegium Medicum, przekazanie
W drodze do szkoły rozwiązują matematyczne łamigłówki. Uczniowie z Olecka i okolic ćwiczą logiczne myślenie

"Każdy z moich 5 braci ma po 2 siostry. Ile dzieci liczy ta rodzina?” Między innymi takie zadanie mogą rozwiązywać w drodze do szkoły uczniowie oleckich...

Zamknij
RadioOlsztynTV