Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 2 °C pogoda dziś
JUTRO: 2 °C pogoda jutro
Logowanie
 
Logo Eko Lider EKO LIDER - WYNIKI KONKURSU DLA SZKÓŁ PODSTAWOWYCH

Lekarka ze szpitala wojewódzkiego z koronawirusem. Sprawę zgłoszono prokuraturze

Fot. A. Chmielewska

U lekarki oddziału intensywnej terapii szpitala wojewódzkiego w Olsztynie stwierdzono koronawirusa.  Dzień wcześniej uczestniczyła w zebraniu BHP z udziałem ok. 50 innych pracowników szpitala. 15 osób jest na kwarantannie, 47 w nadzorze epidemicznym. O sprawie poinformowano prokuraturę.

Rzecznik prasowy szpitala wojewódzkiego w Olsztynie Przemysław Prais poinformował, że mimo stwierdzenia koronawirusa u lekarki i związanej z tym kwarantanny personelu medycznego placówka pracuje normalnie.

Koronawirusa potwierdzono u lekarki Oddziału Intensywnej Terapii (OIT) Szpitala Wojewódzkiego w Olsztynie 26 marca. Dzień wcześniej lekarka, która według nieoficjalnych informacji miała widoczne objawy choroby (gorączkę i duszności), uczestniczyła w zebraniu związanym ze szkoleniem BHP, które zorganizowała dyrekcja szpitala. Uczestniczący w spotkaniu skierowali w związku z tym doniesienie do prokuratury.

„Dziś anonimowe pismo w tej sprawie zostało przekazane do Prokuratury Rejonowej Olsztyn Południe, która będzie badała podniesione w tym anonimie kwestie” – poinformował rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Olsztynie Krzysztof Stodolny. Według niego zawiadamiający poinformował o sprowadzeniu zagrożenia epidemicznego przez dyrektorkę szpitala w związku z przeprowadzeniem zebrania, w którym jednorazowo miało uczestniczyć ponad 50 osób, wśród nich chora lekarka. Stodolny dodał, że w zawiadomieniu do prokuratury podkreślono, że dyrekcja placówki „zaniechała podjęcia stosownych działań mających na celu zapobieżenie rozprzestrzeniania się wirusa na inne osoby”.

Portal onet.pl, który jako pierwszy poinformował w środę o sprawie napisał, że po szkoleniu uczestniczący w nim lekarze wrócili na oddziały, dyrekcja miała im także odmówić wykonania testów na obecność koronawirusa. „Informacje te nie są prawdziwe, przygotowujemy w tej sprawie stanowisko” – powiedział Prais.

Rzecznik wojewody warmińsko-mazurskiego Krzysztof Guzek powiedział, że w związku z chorobą lekarki OIT wszczęto dochodzenie epidemiczne, które wykazało, że pierwszego dnia pracy (tj. 25 marca) miała kontakt z 9 pracownikami szpitala, a 27 marca z kolejnymi 6 osobami. „Wszystkie te osoby poddano kwarantannie” – poinformował Guzek. Nie podał, ile osób to lekarze, a ile pielęgniarki.

„Ponadto otrzymano listę osób biorących udział w szkoleniu wewnętrznym BHP. Ze wszystkimi osobami przeprowadzono wywiady i wciągnięto pod nadzór epidemiologiczny. Wśród osób ze szkolenia byli też pracownicy wcześniej wskazani przez lekarza i zespół kontroli zakażeń. Ostatecznie po ocenie szpitala i sanepidu do kwarantanny skierowano 15 osób z bliskiego kontaktu. W dniu dzisiejszym pobierane są wymazy od osób kwarannowanych. W nadzorze epidemiologicznym jest łącznie 47 osób” – podał Guzek.

Szpital wojewódzki w Olsztynie jest placówką samorządu województwa. W środę Urząd Marszałkowski w Olsztynie nie zajął w tej sprawie stanowiska.

Ani służby prasowe wojewody, ani wojewódzki sanepid nie podają ilu pracowników służby zdrowia jest zakażonych koronawirusem. Według nieoficjalnych informacji w ciężkim stanie w szpitalu jednoimiennym w Ostródzie przebywa inny lekarz tej placówki. Lekarz ten miał się zarazić podczas pobytu w Austrii, nie wiadomo, czy po powrocie był w macierzystym szpitalu.

W woj. warmińsko-mazurskim potwierdzono dotąd 59 przypadków zachorowania na koronawirusa.

 

Redakcja: K. Ośko za PAP

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Szpital Wojewódzki w Olsztynie, uwaga, pilne
Nie żyją dwie osoby zakażone koronawirusem. Kolejny przypadek COVID-19 w regionie

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 36 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem oraz o kolejnych 2 przypadkach śmiertelnych. Wśród zakażonych jest osoba z Warmii i Mazur. Młoda kobieta z...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV