Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 5 °C pogoda dziś
JUTRO: 3 °C pogoda jutro
Logowanie
 
Logo Eko Lider EKO LIDER - WYNIKI KONKURSU DLA SZKÓŁ PODSTAWOWYCH

Lech Obara: Tylko Sejm może zatrzymać falę poniemieckich roszczeń


W społeczeństwie i wśród sędziów są dwa poglądy na temat własności poniemieckiej – powiedział w Porannych pytaniach Radia Olsztyn mecenas Lech Obara ze stowarzyszenia Patria Nostra.

Prawnik odniósł się w ten sposób do przekazania spadkobiercom obywatela niemieckiego kamienicy przy ul. Orkana w Olsztynie.

Stabilność stosunków własnościowych na ziemiach odzyskanych powinna być priorytetem i takie było orzeczenie z 2009 roku, które dotyczyło nieruchomości przekazanych na rzecz Uniwersytetu.

Zdaniem mecenasa Obary przy tej linii orzecznictwa prezentowanej przez sądy, Olsztyn nie ma szans na odzyskanie kamienicy, a nawet może stracić kilka inny budynków. Gość Porannych pytań dodał również, że po wyroku dotyczącym własności kamienicy przy ul. Orkana wszelkie próby odzyskania kamienic przez zasiedzenie będą skazane na niepowodzenie. Mecenas uważa, że tylko Sejm może zatrzymać wzbierającą fale roszczeń poniemieckich.

Powinniśmy wyegzekwować od Sejmu, aby podjęto uchwałę, która wskaże konkretny termin, np. półroczny na zgłaszanie się potencjalnych właścicieli nieruchomości, które są teraz w naszym władaniu. Obecnie nie mają one szans przejścia przez zasiedzenie na własność, czy to samorządu, czy też osób fizycznych.

Patria Nostra zamierza zwrócić się do posłów z Warmii i Mazur z petycją o natychmiastowe rozpoczęcie w Sejmie prac nad ustawą blokującą roszczenia poniemieckie.

Posłuchaj rozmowy Krzysztofa Kaszubskiego z mecenasem Lechem Obarą

00:00 / 00:00

 

Autor: K. Kaszubski
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w kamienica, Lech Obara, video, własność, roszczenia poniemieckie
Rozpoczęła się kwalifikacja wojskowa. Przed WKU w Olsztynie stanie ponad 2 tysiące osób

Do 30 kwietnia przed komisjami wojskowymi w Olsztynie, Nidzicy i Szczytnie mają się stawić łącznie 2533 osoby z miasta oraz powiatów olsztyńskiego, nidzickiego i szczycieńskiego. W...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV