Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 4 °C pogoda dziś
JUTRO: 11 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Ł. Sztych: Nasiliły się problemy z wypłacaniem wynagrodzeń. Obejrzyj Poranne Pytania


W okresie pandemii nasilił się problem niewypłacania wynagrodzeń – mówił w Porannych Pytaniach Łukasz Sztych, zastępca Okręgowego Inspektora Pracy w Olsztynie. Gość Andrzeja Piedziewicza zapowiadał także, że inspekcja będzie bardziej kontrolować budowy. 

W tym roku w województwie warmińsko-mazurskim inspekcja – w następstwie przeprowadzonych kontroli – doprowadziła do wypłacenia pensji ponad 120 osobom pracującym na etatach i prawie 120 osobom pracujących na innych umowach. Łukasz Sztych na antenie Radia Olsztyn mówił, że problemy nasiliły się w drugiej połowie roku ubiegłego i w pierwszej połowie roku bieżącego.

Odnotowaliśmy wzrost skarg, które do nas wpływają. Te problemy się nasiliły i pracodawcy tłumaczą się albo trudną sytuacją finansową związaną z pandemią, niezrozumieniem przepisów, ale czasem wynika to też ze złej woli pracodawcy lub konfliktu z pracownikiem

– wyjaśniał Sztych.

Problemy z wypłatą wynagrodzeń w województwie warmińsko-mazurskim w ostatnich miesiącach najczęściej dotyczyły branży gastronomicznej i hotelarskiej, a także budowlanej.

Łukasz Sztych zapowiadał, że będzie więcej kontroli na budowach. Wszystko przez dużą liczbę wypadków przy pracy, do których dochodzi w województwie warmińsko-mazurskim. Tzw. wskaźnik wypadkowości, obliczany przez Główny Urząd Statystyczny, w I półroczu tego roku był w regionie wyższy, niż średnia ogólnopolska. Problem dotyczy przede wszystkim dwóch branż.

Branże, w których najczęściej dochodzi do wypadku w naszym województwie to przetwórstwo przemysłowe oraz budownictwo. Podjęliśmy decyzje o zmasowanych kontrolach na budowach. Inspektorzy będą szczególnie kontrolować zwłaszcza branże budowlaną

– zaznacza Sztych.

Z danych GUS-u wynika, że w I półroczu tego roku na Warmii i Mazurach liczba poszkodowanych w wypadkach przy pracy wyniosła prawie tysiąc osób.

Posłuchaj Porannych Pytań

00:00 / 00:00

Autor: A. Piedziewicz
Redakcja: M. Rutynowski

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Poranne Pytania
Trzecia dawka szczepionki przeciwko COVID-19 tematem Porannych Pytań

Decyzja o podaniu trzeciej dawki szczepionki była do przewidzenia – mówili goście Porannych Pytań. Wczoraj (wtorek) przedstawiciele rządu zapowiedzieli, że będzie podawana trzecia, tzw. przypominająca dawka...

Zamknij
RadioOlsztynTV